A qualitative research on the weaknesses & strengths of medical tourism in Iran
İran medikal turizminin güçlü ve zayıf yönleri üzerine niteliksel bir araştırma
- Tez No: 483816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİKA OZER SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu niteliksel çalışma İran'ın günümüz koşullarında sağlık turizminin güçlü ve zayıf noktalarını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Çalışmayı yürütmek için araştırma sorusu“Günümüzde İran'ın sağlık turizminin güçlü (potansiyelli) ve zayıf (zorlayıcı) yönleri nelerdir?”şeklinde sorulmuştur. Bu araştırma sorusuna cevap bulabilmek için, herhangi bir ülkenin sağlık turizmini güçlü ve zayıf yönde etkileyen anahtar noktaları inceleyen literatür araştırması sonucunda oluşturulan soru formu hazırlanmıştır. Veriler, katılımcılarla yapılan derinlemesine yüz yüze görüşmeler ile toplanmıştır. Veri analizi sonuçları gösterdi ki; tesislerdeki hizmet kalitesi eksikliği, akreditasyon eksikliği ve uluslararası lisanslarının olmayışı, para transferinde yaşanan problemler ve kredi kartı kullanımının azlığı, havacılık ve ulaşım problemleri, sağlık turizminin gelişmesi yönünde sistematik planlamanın olmayışı, zorunlu türban gibi ideolojik ve dini özellikler zayıf yönler arasındadır. Düşük tıbbi masraflar, kısa mesafe yolculuk imkânları, yetenekli ve tecrübeli tıp uzmanları, coğrafi olarak uygunluk, politik ve ekonomik istikrar, halkın misafirperverliği gibi faktörler ise İran'ın sağlık turizmindeki güçlü yönleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative study aims to reveal the weaknesses and strengths of medical tourism in Iran at present situation. To proceed the study a research question was raised as follows:“What are the weaknesses (challenges) and strengths (potentialities) of medical tourism in Iran at present time?”To find the answer to this research question a list of questions were prepared through reviewing the literature on the key-issues which affect the medical tourism industry positively or negatively in any country. Data was collected through in-depth interviews with the participants. The results of the data analysis showed that items like low quality of facilities, lack of accreditation and international licenses, problems with money transferring and lack of credit card using, aviation and transportation problems, lack of systematic plans for medical tourism attraction, ideological and religious traits like compulsory Hijab are among weaknesses. Factors like low medical costs, short distance of traveling, skillful and experienced medical specialists, good geographical situation, political and economic stability, people's hospitality are among the strengths within Iran's medical tourism situation.