Total abdominal histerektomide gabapentin ve parasetamolün preemptif analjezik etkinliği
Preemptive analgesic efficacy of gabapentin and paracetamol in patients undergoing abdominal hysterectomy
- Tez No: 192243
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
7. ÖZETTotal Abdominal Histerektomide Gabapentin ve Parasetamolün PreemptifAnaljezik EtkinliğiAmaç: Cerrahi sonrası anksiyetenin önemli sebeplerinden biri postoperatif ağrıdır.Postoperatif ağrı cerrahi travmayla başlayıp yara iyileşmesiyle giderek azalır vepostoperatif süreçte yol açtığı metabolik değişiklikler nedeniyle etkili bir şekilde tedaviedilmesi gerekir. Postoperatif ağrının preoperatif dönemden başlayarak kontrol altınaalınmasının cerrahi işleme bağlı oluşan stres yanıtın engellenmesinde önemli bir faktörolduğunun ortaya konması preemptif analjezi fikrini gündeme getirmiştir. Üçüncükuşak bir antiepileptik olarak geliştirilen gabapentin, gama-amino bütirik asidin(GABA) yapısal analoğudur.Bu çalışmadaki amacımız cerrahi insizyonla başlayan nöropatik ve enflamatuar ağrıda,periferik ve santral antinosiseptif etkinliği gösterilen gabapentin-parasetamolkombinasyonunun postoperatif morfin tüketimi, sedasyon skoru, vizüel ağrı skorlarınaetkisini ve oluşabilecek yan etkilerini gabapentinin tek başına kullanımı ve plasebogrubu ile karşılaştırmaktır.Materyal ve Metod: Total abdominal histerektomi planlanan 60 olgu rasgele 3 grubaayrıldı. Grup I'e 3 adet plasebo kapsül, grup II'ye 1200 mg gabapentin, grup III'e ise1200 mg gabapentin ve 20 mg.kg-1 parasetamol, oral olarak operasyondan bir saat önceverildi. Olgular premedikasyon uygulanmadan operasyon odasına alınarak monitorize44edildi. Tüm olgulara standart anestezi verildi. Olgular ekstübasyon sonrası hastakontrollü analjezinin yükleme dozu yapılarak ve sözlü uyaranlara yanıt alındıktan sonraderlenme odasına alındı. Operasyondan sonraki 1., 2., 4., 6. ve 24. saatlerde noninvazivarter basıncı, kalp hızı, solunum sayısı, periferik oksijen satürasyonu, vizuel ağrı skoru,bulantı-kusma, sedasyon skoru ve morfin tüketimi takip edildi.Bulgular: Total morfin tüketimi grup I'de 66,60 ± 11,49 mg, grup II'de 42,74 ± 12,33mg, grup III'te 30,50 ± 11,55 mg bulundu.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYThe preemptive analgesic efficacy of gabapentin and paracetamol in patientsundergoing abdominal hysterectomyIntroductionPostoperative pain is one of the most important causes of postoperative anxiety.Postoperative pain is an acute pain that begins with surgical trauma and graduallydecreases with tissue healing. It should be treated effectively due to metabolic changesin postoperative period. The idea of preemptive analgesia comes from the control ofpostoperative pain from preoperative period to prevent the stress response due tosurgical procedure. Gabapentin is a third generation antiepileptic that a structuralanalog of gamma-amino butyric acid (GABA).The aim of this study was to compare the effects of gabapentin, paracetamolcombination which was effective on neuropathic and inflammatory pain that starts withsurgical incision against use of gabapentin alone and placebo group on morphineconsumption, sedation score, visual pain score and adverse events.Material and Methods.60 ASA I-II patients undergoing abdominal hysterectomy were included to the studyand randomly divided into three groups. Three placebo capsule (Group I, n=20), 1200mg gabapentine (Group II, n=19), or 1200 mg gabapentin and 20mg.kg-1 paracetamol(Group III, n=20) were administered one hour before surgery. No premedication wasadministered to any patients. Patients were monitorized in the operation room. Standard46anesthesia was administered to the all patients. After extubation PCA was started withloading dose and patients were taken to recovery room after obtaining response toverbal stimulus. Non invasive arterial pressure, heart rate, respiratuar rate, peripheraloxygen saturation, morphine consumption, nausea and vomiting, VAS and sedationscore were recorded at 1, 2, 4, 6 and 24. hours after the operation.ResultsTotal morphine consumption was 66,60 ± 11,49 mg in group I, 42,74 ± 12,33 mg ingroup II, 30,50 ± 11,55 mg in group III. Morphine consumption in group I was higherthan group II and III.