İmplant cerrahisi öncesi radyografik değerlendirmede dijital panoramik grafi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi arasındaki uyumun değerlendirilmesi
Assesment of accordance between digital panoramic radiography and cone beam computed tomography on radiographic examination before implant surgery
  1. Tez No: 483887
  2. Yazar: HALUK YENER ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, çenelerin farklı bölgelerinde implant planlaması amacıyla yapılan vertikal kemik mesafesi ölçümlerinde panoramik radyografinin, konik ışınlı bilgisayarlı tomografiye göre doğruluğunun karşılaştırılmasıdır. Çalışma,retrospektif olarak 206 hastaya ait olan panoramik radyografi ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi(KIBT) görüntüleri üzerinde yürütüldü. Hastalardan elde edilen radyolojik kayıtlar üzerinde implant planlaması yapılacak 752 dişsiz saha tespit edildi. Diş kaybı olan bölgeler anatomik oluşumlara yakınlıkları gözetilerek maksiller sinüs, mental foramen ve burun tabanı olmak üzere 3 grup altında toplandı. Maksiller sinüs alt sınırı ile alveol kret tepesi, mental foramen üst sınırı ile alveol kret tepesi ve burun tabanı ve alveol kret tepesi arasındaki kemik mesafeleri vertikal olarak panoramik radyografinin görüntüleme programı ve KIBT enine kesitleri üzerinde ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to compare the accuracy of panoramic radiography versus cone-beam computed tomography(CBCT) in vertical bone distance measurements for implant planning in different regions of the jaws. The retrospective study was performed on panoramic radiography and cone beam computed tomography images of 206 patients. 752 edentulous implant site was determined on the radiological records of the patients. The edentulous areas were cathegorized into 3 groups; maxillary sinus, mental foramen and nasal flor, according to the localizations. Bone distances, between the maxillary sinus lower border and the alveolar crest; upper point of mental foramen and the alveolar crest; nasal floor and the alveolar crest were measured both on the imaging software program of the panoramic radiography and CBCT cross sections.