Üniversite hastanesinde çalışan hekimlerin yeme tutum davranışı ve beden algısının değerlendirilmesi
Evaluation of the eating attitude behavior and body image of doctors working in university hospital
- Tez No: 483888
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Biri özel diğeri devlet üniversitesine ait iki hastanede çalışan hekimlerin sağlıklı beslenme tutum ve davranışlarının belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmaya 220 hekim katılmıştır. Hekimlere sosyodemoğrafik değişkenler ve beslenme alışkanlıklarına yönelik anket formu ve 40 soruluk yeme tutum testi (YTT) uygulanmıştır. Hekimlerin yaş ortalamaları erkeklerde 33,2 ± 9,6; kadınlarda 32,1 ± 7,9 bulunmuştur. Hekimlerin %42,7'si kilosundan memnun değilken, %38,2'si kilo vermek için girişimlerde (diyetisyene başvurmak, spor yapmak vb.) bulunmuştur. Beslenme alışkanlıklarına bakıldığında %65' inin düzenli kahvaltı yaptığını, %72,3'ünün düzenli olarak öğle yemeği yediğini, %85,9' unun da düzenli olarak akşam yemeği yediği saptanmıştır. Zayıf olarak nitelendirilen doktorların sadece 1'i (%8,3) kilosundan memnun değilken, bu oran normal kiloda 44 kişi (%31,7), kilolu grupta ise 49 kişidir (%71,0) (p< 0,001). Kilo memnuniyetini etkileyen bir diğer durumunda hastalık mevcudiyeti olduğu bulunmuştur (p= 0,023). Hekimlerin YTT skoru ortalaması 11,8 ± 8,1 bulunmuştur. Skalanın eşik değeri 30 alındığında olası yeme bozukluğu sıklığı %3,6 bulunmuştur. Araştırma sonucunda hekimlerin uzman olmayan kişilerden yardım alarak zayıflamaya çalıştığı, sağlıksız bir şekilde bazı öğünleri atlayabildiği ve düşük oranda da olsa olası beslenme bozukluğuna sahip olabileceği ortaya çıkmıştır. Hekimlerin beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesine yönelik çalışmalar ülkemizde yeterince yapılmamaktadır ve bu çalışmanın gelecek çalışmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, in order to evaluate healthy eating attitudes of physicians, 220 physicians from one state hospital and one private hospital participated. We applied a questionnaire about sociodemographic characteristics and eating habits of the physicians and eating attitude test (EAT) that contains 40 questions. Mean age of male physicians was 33,2±9,6 and female physicians was 32,1±7,9. 42,7% of the participants were not pleased with their weight and 38,2% were trying to lose weight. When we look for eating attituds of the physicians we saw that 65% were having breakfast regularly, 72,3% were having lunch regularly and 85,9% were having dinner regularly.