Yeni tanı tiroid kanserli hastalarda serum osteopontin düzeyleri
Serum osteopontin levels in newly diagnosed thyroid cancer patients
  1. Tez No: 483901
  2. Yazar: TAHA ULUTAN KARS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KULAKSIZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Tiroid kanseri endokrin sistemin en sık görülen kanseridir. Osteopontin, osteoblast diferansiyasyonunda ve kemik formasyonunda rol alan bir glikoproteindir. Osteopontin, hücre migrasyonu ve hücre yaşamının devamında rol almakla birlikte osteopontinin tümörogenezis ve invazyon ile de ilişkisi bilinmektedir. Osteopontin düzeyleri bir çok malignitede yüksek saptanmıştır. Yeni tanı alan tiroid kanserli hastaların serum osteopontin düzeylerinin belirlenmesi, bunların sağlıklı kontrollerin serum osteopontin düzeyleri ile karşılaştırılması ve tiroid kanserli hastalarda bu düzeylerin prognoz ve agresiflik ile ilişkisinin araştırılması amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Yöntem: Mayıs 2016-Nisan 2017 arasındaki bir yıllık süreçte araştırma grubu için tiroid kanseri tanısı almış 40 hasta, kontrol grubu için 40 katılımcı olmak üzere toplam 80 kişi dahil edilmiş, bu kişilerden sabah açlıkta 5 ml venöz kan alınmış, NEÜ Meram Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya A.B.D. Laboratuvarı'nda santrifüj edilmiş ve serum örneği işleme konulacağı zamana kadar -80 ºC'de saklanmıştır. Tüm örnekler toplandıktan sonra aynı günde ELISA yöntemi ile serum osteopontin düzeyleri çalışılmıştır. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun serum osteopontin düzeyleri sırası ile 10,21 ± 3,67 ng/mL ve 6,14 ± 2,29 ng/mL olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Thyroid cancer is the most common cancer of endocrine system. Osteopontin is a secreted glycoprotein that has a role in osteoblast differentiation and bone formation. Osteopontin has other roles in cell migration and cell survival and its related to tumorigenesis and cell invasion. Osteopontin levels have been determined higher in some malignancies. The purpose of this study is to determine plasma osteopontin levels in patients with new onset thyroid cancer and to compare them with plasma osteopontin levels in healthy people. Method: In our study we planned to compare two groups. The first group was composed of patients with newly diagnosed differentiated thyroid cancer (40 patients) and the second group was composed of healthy individuals (40 patients). Blood samples (5 ml) for osteopontin were collected for both groups, centrifuged and frozen at -80 Cº. Osteopontin levels were studied with ELISA method at once. Findings: Osteopontin levels were determined 10,21 ± 3,67 ng/mL in patients and 6,14 ± 2,29 ng/mL in control group.