Otoimmun tiroid hastalığı olan olgularda arka segment yapılarının optik koherens tomografi ile analizi
Analysis of posterior segment structures with optical koherens tomography in cases with autoimmune thyroid disease
  1. Tez No: 483918
  2. Yazar: HÜLYA HANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET AMAÇ: Tiroid disfonksiyonu olan, klinik olarak oftalmopatisi olan veya olmayan hastaların rutin göz muayenesi ardından, optik koherens tomografi (OKT) ile arka segment yapılarının analizi ile kontrol grubunun karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Peripapiller retina sinir lifi kalınlığındaki (RSLK) incelmenin, erken dönemde distiroid optik nöropatinin (DON) bulgusu olabileceği düşünülerek henüz oftalmopati gelişmemiş otoimmün tiroid hastaları (OTH) çalışmaya dahil edildi. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, Nisan 2015-Ekim 2016 arasında Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları polikliniğine, üniversitemiz Endokrinoloji bölümü tarafından otoimmun tiroid hastalığı tanısı konmuş 35 oftalmopatisi olmayan otoimmun tiroid hastası (OTH), 9 TİO hastası ve 35 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Sağ gözler çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan tüm olguların en iyi düzeltilmiş görme kekinliği, renkli görme, biyomikroskopik ön segment muayenesi, göz içi basıncı (GİB), fundus muayenesini içeren detaylı oftalmoskopik muayenesi yapıldı. Hertel ekzoftalmometre ile proptozis derecesi belirlendi. OKT ile peripapiller retina sinir lifi kalınlığı (RSLK) analizi yapıldı. Tüm değerler otoimmün tiroid hastalığı (OTH), tiroid ilişkili oftalmopati (TİO) ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. BULGULAR: OTH grubunun 30'u kadın, 5'i erkek, TİO grubunun 7'si kadın, 2'si erkek, kontrol grubunun 25'i kadın, 10'u erkekti. Üç grup arasında yaş, cinsiyet, aksiyel uzunluk, görme keskinliği, sferik ekivalan (SE) değeri ve GİB açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Proptozisi değerlendirmek için yapılan Hertel ekzoftalmometre ölçümleri TİO grubunda ortalama 19.22±1.71 mm, kontrol ve OTH grubunda sırasıyla ortalama 15.14±1.64 mm ve 15.74±1.72 mm idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: To compare the results of optical coherence tomography (OCT) with posterior segment analysis following routine eye examinations with the control group of patients with or without clinical ophthalmopathy with thyroid dysfunction. Concluding that the peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) may be an early finding of dysthroid optic neuropathy (DON), autoimmune thyroid patients that have not yet developed ophthalmopathy have been included in the study. MATERIALS and METHODS: Between April 2015 and October 2016, 35 non-ophthalmologic autoimmune thyroid patients and 9 TIO patients who were referred to the Meram Medical School Ophthalmology Outpatient Clinic diagnosed with autoimmune thyroid disease by the Department of Endocrinology and 35 healthy volunteers were included in the study. Right eyes were included in the study. Detailed ophthalmoscopic examination including best corrected visual acuity, color vision, biomicroscopic anterior segment examination, intraocular pressure (IOP), and fundus examination were performed in all cases. The proptosis grade was determined using the Hertel exophthalmometer. Peripapillary retinal nerve fiber thickness analysis was performed with OCT. All values were compared between autoimmune thyroid disease (ATD), Thyroid associated ophthalmopathy (TIO) and control group. RESULTS: There were 30 females and 5 males in ATD group, 7 females and 2 males in TAO group and 25 females and 10 males in the control group. No statistically significant difference was found between the three groups in age, sex, axial length, visual acuity, spherical equivalent (SE) value, and IOP (p>0.05). Hertel exophthalmometer measurements for evaluating the proptosis were 19.22±1.71 mm in the TAO group and 15.14±1.64 mm and 15.74±1.72 mm respectively in the control and in the ATD group.