Otoimmün tiroid hastalığı olan olgularda tükürük bezlerinin ultrason görüntülerinin fraktal analiz ile değerlendirilmesi
Quantitative evaluation of salivary gland ultrasound images with fractal analysis in autoimmune thyroid diseases
- Tez No: 1003960
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM TORAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Otoimmün tiroid hastalıkları, organa özgü en yaygın otoimmün hastalıktır. Tiroid foliküler hücrelerine karşı T hücresi cevabı ile karakterizedir. Tiroglobulin (TG), tiroperoksidaz (TPO) veya tiroid uyarıcı hormon reseptörüne (TSHR) karşı gelişen otoantikorlar ile seyreder. Literatürde otoimmün tiroid hastalarında tükürük ve tükürük bezlerinde değişikliğin gözlendiği birçok çalışma yapılmıştır. Bu tez çalışmasında, 30 otoimmün tiroid hastalığı olan ve 30 sağlıklı bireyin tükürük bezlerinin ultrasonografik görüntülerinin fraktal analiz yöntemiyle değerlendirilmesi, grupların klinik ağız kuruluğu skorlamasının (KAKS) hesaplanması ve sonuçların istatistiksel olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Fraktal analiz için ImageJ (1.53) görüntü işleme ve analiz programı kullanıldı. Çalışmada, Chikui ve ark.ları'nın 2009 yılında Sjögren sendromlu hastalarda parotis bezlerinin kantitatif değerlendirilmesinde kullandığı 2-D kutu sayma metodu uygulandı. Submandibular tükürük bezinin ortalama fraktal boyut değeri çalışma grubunda 1,68±0,08 iken, kontrol grubunda 1,78±0,05 olarak saptanmış ve gruplar arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (p<0.001). Parotis bezinin longitudinal yöndeki ortalama fraktal boyut değeri çalışma grubunda 1,71±0,06, kontrol grubunda ise 1,79±0,03 olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0.001). Parotis bezinin transversal yöndeki ortalama fraktal boyut değeri çalışma grubunda 1,72±0,06, kontrol grubunda ise 1,79±0,03 olup, bu fark anlamlı olarak tespit edilmiştir (p<0.001). Çalışma grubunda KAKS toplam skoru ortalama 4,48±1,90 iken, kontrol grubunda bu değer 0,37±0,61 olarak belirlenmiştir (p<0.001). Otoimmün tiroid hastalarında sağlıklı kontrol grubuna göre hem parotis hem de submandibular bezlerde ultrason görüntülerinden elde edilen FB değerlerinde anlamlı bir azalma olduğu gözlendi. Otoimmün tiroid hastalarının tükürük bezlerinin nicel değerlendirilmesinde fraktal analiz metodu kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Autoimmune thyroid diseases are the most common organ-specific autoimmune disorders. They are characterized by a T-cell-mediated immune response directed against thyroid follicular cells and are associated with the presence of autoantibodies targeting thyroglobulin (TG), thyroid peroxidase (TPO), or the thyroid-stimulating hormone receptor (TSHR). Numerous studies in the literature have reported alterations in salivary glands and saliva among patients with autoimmune thyroid diseases.In this thesis, it was aimed to evaluate the salivary gland ultrasound images of 30 patients with autoimmune thyroid disease and 30 healthy individuals using fractal analysis to calculate the Clinical Oral Dryness Score (CODS) of both groups, and to assess the results statistically. For fractal analysis, the ImageJ (version 1.53) image processing and analysis software was used. Two-dimensional box-counting method described by Chikui et al. (2009) for the quantitative evaluation of parotid glands in patients with Sjögren's syndrome was applied.The mean fractal dimension value of the submandibular gland was found to be 1.68 ± 0.08 in the patient group and 1.78 ± 0.05 in the control group, indicating a statistically significant difference between the groups (p<0.001). The fractal dimension value of the parotid gland-longitudinal was 1.71 ± 0.06 in the patient group and 1.79 ± 0.03 in the control group, which was also statistically significant (p<0.001). Similarly, the fractal dimension of the parotid gland-transverse was 1.72 ± 0.06 in the patient group and 1.79 ± 0.03 in the control group, demonstrating a significant difference (p<0.001).The mean total CODS was 4.48 ± 1.90 in the patient group, while it was 0.37 ± 0.61 in the control group (p<0.001). A significant reduction in FD values was observed in both the parotid and submandibular glands in patients with autoimmune thyroid disease compared to the healthy control group. Fractal analysis can be used as a quantitative method for evaluating the salivary glands in patients with autoimmune thyroid disease.