Tiroid nodülü olan Graves Hastalığı, Hashimoto tiroiditi, toksik multinodüler guatrlı olgularda TNF-alfa, HIF-1alfa,8-OHdG parametrelerinin incelenmesi
The investigation of TNF-alfa, HIF-1alfa, 8-OHdG in patients with Graves disease, Hashimoto tyroiditis and toxic multinodular goiter accompanying tyroid nodules
  1. Tez No: 248979
  2. Yazar: ECE HARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÖKHAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda; hipoaktif tiroid nodül/nodüllerinin eşlik ettiği otoimmün kökenli tiroid hastalıklarından Graves hastalığı, Hashimoto tiroiditi ile toksik multinodüler guatrlı olgularda inflamasyon, DNA hasarı ve kanser patogenezi ile ilişkili belirteçlerin incelenmesi; elde edilen sonuçların klinik durum, otoantikor varlığı, sitolojik, histopatolojik verilerle korelasyonlarının değerlendirilmesi ve literatüre katkısı amaçlanmıştır.Çalışmaya; Ege Üniversitesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran hipoaktif tiroid nodülü veya nodüllerine sahip olan Graves hastalığı, toksik multinodüler guatr, Hashimoto tiroiditi tanısı almış toplam 60 hasta ve 20 sağlıklı birey alınmıştır.Graves hastalığı, toksik multinodüler guatr, Hashimoto hastalığı tanısı alan tüm hastalar; DNA hasar göstergesi olan 8-OHdG, inflamatuar süreçde rol alan TNF-? ve kanser patogenezinde yer aldığı düşünülen HIF-1? açısından kontrol grubu ile karşılaştırılmış ve 8-OHdG, TNF- ?, HIF-1? parametreleri hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to investigate inflammation, DNA damage and cancer pathogenesis in patients with hypoactive thyroid nodule / nodules accompanied by autoimmune thyroid diseases, Graves disease, Hashimoto's thyroiditis and toxic multinodular goiter. We compared the obtained results with the clinical condition, autoantibody presence, cytologic and histopathologic data.60 patients with hypoactive thyroid nodule or nodules (Graves' disease, toxic multinodular goiter, Hashimoto's thyroiditis) and 20 healthy subjects were included in the study.All of patients investigated of 8-OHdG as an indicator for DNA damage, of TNF-? as inflammatory process, HIF-1? as a marker cancer pathogenesis and compared with the control group.