Anizotrop elektrodinamik sistem için cauchy probleminin temel çözümü
A generalized solution of the cauchy problem for anisotropic electrodynamic system
- Tez No: 483941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada bazı hiperbolik denklemler ve Maxwell sistemi için operatör çekirdekli Volterra tipi integral denklemine indirgenerek başlangıç değer problemi çalışılmıştır. Bu integral denklemini indirgenmede ardışık yaklaşımlar yöntemi başarıyla uygulanmıştır. Başlangıç de˘ger problemi çalışmasında varlık ve teklik teoremleri ispatlanmıştır. Keyfi homojen olmayan terimli ve başlangıç koşullu denklem ve sistemlerde Cauchy probleminin çözümü esas çözüm olduğundan hiperbolik denklemlerin ve sistemlerin çözümünde önem teşkil etmektedir. Hiperbolik denklemlerin esas çözümündeki temel özellikler iyi bilinen yapısal özelliklerdir.
Özet (Çeviri)
Initial valve problems for some hiperbolic equations and Maxwell's system were reduced to the integral equations of Volterra type with the operator kernels in this thesis. The method of the successive approximations for finding solutions of these integral equations was successfuly applied. As result the existence and uniqueness theorems were proved for the considered initial valve problems. Constructing fundamental solutions of the Cauchy problem for hyperbolic equations and system is a very important problem because by means of these fundamental solutions we find solutions of the Cauchy problems for equations and systems with arbitrary nonhomogeneous terms and initial data. Basic features of the structure of the fundamental solutions for hyperbolic equations are well known.