Switching analysis of magnetic vortices in reduced dimensions under pulsed electric fields
Azaltılmış olarak manyetik vortsların anahtarlama analizi darbeli elektrik alanlarındaki ölçüler
  1. Tez No: 784696
  2. Yazar: WAEL ALI SAEED AL-DULAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BURÇ MISIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Düşük boyutlarda manyetizmanın kararlılığı, spintronik cihazlarda fonksiyonel bileşenler olarak manyetik nanoyapıların uygulanması arayışında önemli bir bilimsel gündem haline gelmiştir. Bu tür yapıların manyetizasyon durumlarını deterministik bir şekilde algılamak ve kontrol etmek için spin polarize akımların, foton absorpsiyonunun ve nispeten yakın zamanda, multiferroik tabanlı yapılarda manyetoelektrik eşleşmeyi uyarlayan elektrik alanlarının kullanımı öne çıkmaktadır. Teoride, çok kısa süreli bir elektrik sinyali, yerel manyetik dipollere elektrodinamik olarak eşleşebilen bölgesel manyetik alanlar üretebilir. Bu tezde sürekli ortam koşullarında Maxwell ilişkileri ile beraber ele alınabilen manyetizma dinamiğinin Landau-Lifshitz-Gilbert formalizmi kullanılarak, bir ferromanyetik permalloy nanodiskin nanosaniye elektrik alan sinyallerine tepkisi incelenmiştir. Bu işlem sırasında nanodisklerin manyetik düzeninin dinamikleri ve enerjilerinin değişimi incelenmiştir. Ferromanyetik nanodiskler, kritik bir boyutun altındayken ve herhangi bir dış alanın yokluğunda, manyetizmayı bastırıcı alan nedeniyle temel durum olarak bir girdap fazında kararlı hale gelebilir. Gerçekleştirdiğimiz simülasyonlar, bu tür bir ferromanyetik nanodiskin düzlemsel kiralitesinin, radyal olarak değişen teğetsel manyetik alanlar üreten birkaç ns süreli, zamana bağlı bir elektrik alan darbesiyle değiştirilebileceğini göstermektedir. Bu alanlar, nanodisk ferromanyetiğin girdap durumuna elektrodinamik olarak eşleşmekte ve kiraliteyi kontrol etmek için etkili ve güvenilir bir yöntem ortaya koymaktadır. Kiraliteyi tersine bir işarete çevirme sürecinin enerjisi de incelenmiştir. Nanodisklerdeki kiralitenin tersine çevrilmesinin güçlü derecede kalınlığa bağlı olduğu, manyetizmayı bastırıcı alanlarının şekil anizotropisinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Sonuçlarımız, ince ferromanyetik disklerdeki manyetik momentlerin kiral değişiminin, daha kalın disklerde gözlenmeyen geçici bir girdap-antivorteks düzenlenmesinin de geçici olarak oluşabileceğini göstermektedir. Kiralitenin tersine çevrilme mekanizmasındaki bu fark, ince ve daha kalın disklerde aşılması gereken çok farklı enerji bariyerlerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The stability of magnetism in reduced dimensions has become a major scientific agenda in the pursuit of implementing magnetic nanostructures as functional components in spintronic devices. Methods to probe and control magnetization states of such structures in a deterministic manner include the use of spin polarized currents, photon absorption, and relatively recently, electric fields that tailor magnetoelectric coupling in multiferroic based structures. In theory, a short electric pulse is able to generate localized magnetic fields that can couple to the local magnetic dipoles electrodynamically. Here, using the Landau–Lifshitz–Gilbert formalism of magnetism dynamics combined with continuum Maxwell relations, the response of a ferromagnetic permalloy nanodisc to nanosecond electric field pulses is studied. The dynamics of the magnetic order of the nanodiscs during this process are examined and discussed. Ferromagnet nanodiscs, when below a critical size and in the absence of any external field, relax to a vortex phase as the ground state due to the demagnetizing field. Simulations demonstrate that the planar chirality of such a ferromagnet nanodisc can be switched via a time-wise electric field pulse on the order of a few ns duration that generates radially varying tangential magnetic fields. These fields couple to the vortex state of the nanodisc ferromagnet electrodynamically, revealing an effective and robust method to control chirality. Here, we focus on the analysis of the energetics of the reversal process. A strong thickness dependence of the chirality reversal in the nanodiscs is found that emanates from the anisotropy of the demagnetizing fields. Our results indicate that chiral switching of the magnetic moments in thin discs can give rise to a transient vortex-antivortex lattice not observed in thicker discs. This difference in the chirality reversal mechanism emanates from profoundly different energy barriers to overcome in thin and thicker discs. We also report the polarity-chirality correlation of a vortex that appears to depend on the aspect ratio of the nanodiscs.