Exam planner: A mobile application for motivating students to study for exams
Exam planner: Öğrencileri sınavlara çalışmaya motive eden bir mobil uygulama
- Tez No: 483966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAZİHAN ALANKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sınav dönemlerini planlamak ve planladıkları programa uyarak çalışmak birçok lisans öğrencisinin problemidir. Sınav dönemleri çok stresli ve yoğun olduğu için kimi öğrenci program oluşturmakta güçlük çeker. Kimisi de programı oluştursa bile bu programa sadık kalmakta zorlanmaktadır. Hatta sadece onları çalışmaya teşvik edecek kişiler veya hedefler olmaması bile bazen programlarını yerine getirememelerine neden olmaktadır. Biz lisans öğrencilerine sınav dönemlerini planlamaları ve planlarına sadık kalarak çalışmalarını sürdürmeleri için bir mobil uygulama geliştiriyoruz. Bu uygulamada stresli ve yoğun sınav dönemlerinde program oluşturmakta zorluk çeken öğrencilere bize verdikleri ders çalışma alışkanlıkları bilgileri ile ders çalışma programları oluşturuyoruz. Oluşturulan programlara sadık kalmaları için motivasyon arttırıcı hatırlatmalar ile onları çalışmaya teşvik ediyoruz. Uygulamanın yapım aşaması için öğrencilerle yapılan görüşmeler, ürün haline geldikten sonraki öğrenciler üzerindeki etkisi ve öğrencilerin uygulamaya bakış açıları öğrencilerden gelen veriler ile değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Creating a study schedule during an exam period and subsequently following that schedule is quite difficult for many undergraduate students. Some students have a difficulty in creating a study plan because exam periods are very stressful and intense. In addition, some have difficulty in following a schedule even if they have created the schedule themselves. Furthermore, some students lack friends and goals to encourage them to follow their study schedules. We iteratively designed and developed a mobile application for undergraduate students to plan for their exam periods and to motivate them to follow their plans. In this application, we collect information such as study habits of students and use them to create course study schedules for students who have difficulties in creating study schedules during their stressful and intensive exam periods. We encourage them to work using motivation enhancing notifications that helps them focus on the study schedule. Interviews with students during the application development process, and the effects of application and student feedbacks after the application becomes a product that will guide us.