Bivariate random sequences and exact and asymptotic distributions of exceedance statistics
İki değişkenli rasgele diziler ve aşan istatistiklerinin sonlu ve asimptotik dağılımları
- Tez No: 483967
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, iki değişkenli rasgele değişken dizilerine dayalı rasgele bariyer modelleri incelenmiştir. Rasgele bariyer modelleri r' ıncı sıra istatistiğine ve eşleniğine dayalı olarak tanımlanmıştır. Aşan istatistiklere ilişkin sonlu ve asimptotik dağılımlar elde edilmiştir. Bu çalışmada sunulan aşan istatistiklerin dağılımları marjinal dağılımlara bağlı değildir ve yalnızca kapulalara bağlıdır. Bu iki değişkenli rasgele bariyer modellerinin sağlık ve hava kirliliğindeki uygulamaları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, random threshold models based on bivariate random sequences are investigated. The random threshold models are de ned on the basis of rth order statistic and rth concomitant. The nite and asymptotic distributions of exceedance statistics are obtained. Distributions of exceedance statistics presented in this work, do not depend on marginal distribution functions and depend only on copulas. Applications of these bivariate random threshold models in medicine and air pollution are discussed.