Diklofenak sodyumun rotator manşet üzerine etkisi
the effect of diclofenac sodyum on rotator cuff
  1. Tez No: 483982
  2. Yazar: HALUK ÇABUK
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç : Matriks metalloproteinazları (MMP); ekstrasellüler matriks ile bazal membran komponentlerini parçalama yeteneğine sahip olan ve aktif bölgesinde çinko içeren homolog bir enzim ailesidir. Bu enzimler dokunun yeniden yapılanması, morfogenez, yara iyileşmesi ve normal gelişimsel süreç gibi fizyolojik durumlarda önemli rol oynar. Birçok çalışmada MMP'lerin regülasyonun rotator manşet yırtıklarının prognozunu belirlemede kullanılabileceği belirtilmiştir. Hipotez : Rotator manşet tamirinden sonra diklofenak sodyum verilmesi tendon iyileşmesini MMP'ler üzerinden etki ederek bozar. Metot: Ratların (n=84) supraspinatus tendonları humerusa yapışma yerinden ayrılarak anatomik noktasına akut tamir yapıldı. Ratlar çalışma grubu (n=42) ve kontrol grubu (n=42) olarak ikiye ayrıldı. Çalışma grubuna 1mg/kg/g dikolfenak sodyum subkütan olarak her gün uygulandı. Ratlar 1., 3. ve 6. haftalarda sakrifiye edilerek her gruptan 7'şer rat biyomekanik ve immunohistolojik çalışmaya alındı. İmmunohistolojik çalışma için MMP2, MMP3, ve MMP13 immünohistolojik boyama uygulandı.
Özet (Çeviri)
Background: Matrix metalloproteinases (MMPs) are a homologous family of enzymes capable of degrading extracellular matrix and basement membrane components, which have a zinc-binding active site. These enzymes are involved in physiological events such as restructuring of the tissue, morphogenesis, wound healing and normal developmental process. Many studies have indicated that the regulation of MMPs can be used in determining the prognosis of rotator cuff tears. Hypothesis : Use of diclofenac sodium following rotator cuff repair distrupts healing of tendon through acting on MMPs. Methods: The supraspinatus tendons of rats (n=84) were detached from their insertion on the humerus, and repaired to their anatomic footprint. The rats were divided into two groups: study group (n=42) and control group (n=42). The study group received a dose of 1mg/kg/g daily diclofenac sodium subcutaneously. The rats were sacrificed at weeks 1, 3 and 6, and seven rats from each groups were included in biomechanical and immunohistological examinations. For immunohistological analysis, immunohistological staining of MMP-2, MMP-3, and MMP13 were used. For statistical analysis, independent t-test was used, and a p value