Türkiye'de uygulanan tarımsal destekleme politikalarının tarımsal üretim üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of agricultural support policy on agricultural production in Turkey
  1. Tez No: 483983
  2. Yazar: FIRAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ŞÜKRÜ MOLLAVELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tarım sektörü, temel beslenme gereksinimlerini karşılaması açısından ülke ekonomileri için önemli bir yer tutmaktadır. Tarım sektörünün doğa koşullarına bağlılığının yüksek olması ve sahip olduğu diğer özellikleri, bu sektörün desteklenmesini bir bakıma zorunlu kılmaktadır. Ayrıca destekleme politikalarının etkin, verimli ve ihtiyaca uygun belirlenmesi de en az desteklerin miktarı kadar önem arz etmektedir. Bu açıdan Türkiye'de uygulanan tarımsal destekleme biçimlerinin, bunlarda meydana gelen dönemsel değişmelerin ve desteklemelerin tarımsal üretim üzerine etkilerinin incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de uygulanan tarımsal desteklemeler ile tarımsal üretim arasında bir nedensellik ve eşbütünleşme ilişkisinin bulunup bulunmadığını incelemektir. Bu amaçla 1981-2016 dönemi için tarımsal desteklemelerde meydana gelen yüzde değişim ile tarımsal üretimde meydana gelen yüzde değişim verilerinden hareketle Granger nedensellik ve Johansen eş bütünleşme testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular söz konusu dönem için, tarımsal desteklemeler ile tarımsal üretim arasında bir nedensellik ilişkisi bulunmadığını göstermektedir. Bu durum tarımsal üretim artışında desteklemelere göre diğer faktörlerin daha belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Tarımsal desteklerin tarımsal üretim üzerinde belirleyici olamamasının temel nedenlerinden biri uygun destekleme politikalarının belirlenememiş veya desteklerin amacına uygun kullanılmamış olması olabilir.
Özet (Çeviri)
Theagriculturalsector has an importantplace in thecountry'seconomy in terms of meetingbasicnutritionalneeds. Thehighdependence of theagriculturalsector on thenaturalconditionsandotherfeatures it possessesmakes it necessarytosupportthissector. Inaddition, effective, efficientandappropriatedetermination of supportpolicies is as important as theamount of support at least. Inthisrespect, it is veryimportanttoexaminetheeffects of agriculturalsupportschemesapplied in Turkey, theperiodicalchangestakingplace in thesedevelopmentsandtheirsupport on agriculturalproduction. Theaim of thisstudy is toexaminewhetherthere is a causalrelationshipandcointegrationrelationshipbetweenagriculturalsupportandagriculturalproduction in Turkey. Forthispurpose, GrangercausalityandJohansencointegrationtestswereappliedwiththepercentchangeoccurring in theagriculturalsupportfortheperiod 1981-2016 andthepercentagechange in theagriculturalproduction. Thefindingsshowthatthere is nocausalrelationshipbetweenagriculturalsupportandagriculturalproductionfortheperiod in question. Thissuggeststhatotherfactorsaremoredecisive in support of theincrease in agriculturalproduction. One of the main reasonswhyagriculturalsubsidies can not be decisiveforagriculturalproduction is thatappropriatesubsidypolicies can not be identifiedorare not appropriatelyusedforthepurposes of subsidies