Sezgisel yamuksal bulanık çoklu sayılar üzerinde bazı yeni kavramlar ve çok kriterli karar-verme problemlerine uygulaması
Some new concepts on intuitionistic trapezoidal fuzzy multi-numbers and application to multi-criteria decision-making problems
  1. Tez No: 838300
  2. Yazar: HÜMEYRA KARADÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN DELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında ilk olarak bulanık kümeler, bulanık sayılar, yamuksal bulanık çoklu-sayılar, sezgisel kümeler ve sezgisel yamuksal bulanık çoklu-sayıların bazı temel tanım ve işlemleri sunuldu. İkinci olarak, sezgisel yamuksal bulanık çoklu-sayıların (α,β)-kesim kümeleri tanımlandı ve bazı özellikleri verildi. Üçüncü olarak, Archimedean normlarıyla sezgisel yamuksal bulanık çoklu- sayıların değerlendirilebilmesi için aritmetik ve geometrik operatörler geliştirildi. Dördüncü olarak, (α, β)-kesim kümesine bağlı olarak sezgisel yamuksal bulanık çoklu-sayıların değer ve belirsizlik kavramları verildi. Beşinci olarak, sezgisel yamuksal bulanık çoklu-sayıların (α, β)-kesim kümesine bağlı olarak verilen değer ve belirsizlik kavramları kullanılarak bazı yeni mesafe ölçümleri tanımlandı. Altıncı olarak, geliştirilen değerlendirme operatörleri ve mesafe ölçümleri kullanılarak sezgisel yamuksal bulanık çoklu-sayılarında çok kriterli karar-verme metotları geliştirildi. Son olarak, geliştirilen bu metotların etkililiğini ve uygulanabilirliğini göstermek için iki uygulama ¨ karşılaştırma analizi ile birlikte sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis study firstly, some basic definitions and properties of fuzzy sets, fuzzy numbers, trapezoidal fuzzy multi-numbers, intuitionistic fuzzy sets and intuitionistic trapezoidal fuzzy multi- numbers are presented. Secondly, (α, β )-cut sets of intuitionistic trapezoidal fuzzy multi-numbers are defined and some desired properties are given. Thirdly, arithmetic and geometric operators are developed to evaluate intuitionistic trapezoidal fuzzy multi-numbers with Archimedean norms. Fourthly, the concept of value and ambiguity of intuitionistic trapezoidal fuzzy multi-numbers based on (α, β )-cut sets are given. Fifth, some new distance measures are defined using the concepts of value and uncertainty given by the (α, β )-cut sets of intuitionistic trapezoidal fuzzy multi-numbers. Sixthly, multi-criteria decision-making methods are developed for intuitionistic trapezoidal fuzzy multi-numbers using the developed evaluation operators and distance measures. Finally, two applications are presented with a comparison analysis to demonstrate the effectiveness and applicability of these developed methods.