İnsanoğlunun iletişim sürecinin tasarım çözümlemeleri ile teknolojik gelişmeler doğrultusunda incelenmesi ve bir metot önermesi
Investigation in direction of technological developments with design analysies of process of communicatin of human being and a method suggestion
- Tez No: 484064
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KÜÇÜKERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İletişim insanın duygu, düşünce davranışlarını çeşitli semboller yoluyla ifade etme sürecidir. Kullanılan bu semboller ise 'dil'i meydana getirir. Dil kavramı iletişimin temel bir aracıdır. Yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte geçmişten günümüze kadar ortaya çıkarılmış olan birçok iletişim modeli bulunmaktadır. Modern zamanlar içerisinde dil kavramı birçok kavram ile bütünleşmiştir. Bu tez çalışmasında tasarım süreçlerinde dil kavramının yeri üzerinde durulmuştur. Yeni teknolojik iletişim ortamlarının oluşturulması, etkileşim kavramını arttırmakta iletişimin gücünü arttırılması adına dilin önemi üzerinde durulmuştur. Etkileşimin olduğu böyle ortamlarda özgürlük, huzur ve bir arada olma hissiyatı da arttırılmaktadır. Güçlü iletişimlerin gerçekleştiği ortamlar içerisinde, iletişimi bir bütün olarak algılamak için ortamdaki iletişim kaynağının gücü yüksek olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is the process of expressing human emotions and thought behaviors through various symbols. These symbols are used to bring the language. The concept of language is a fundamental tool of communication. There are many models of communication that have emerged from the past to the present day, along with the technological improvements that have taken place. In modern times, the concept of language has been integrated into many concepts. In this thesis study, the place of the concept of language in the design process is emphasized. The creation of new technological communication environments has emphasized the importance of language in order to increase the concept of interaction and increase the power of communication. Freedom, peace and coexistence are also enhanced in such environments where interaction occurs. The communication power in the environment is determined to be high in order to perceive the communication as a whole within the environments where strong communication takes place.