Sağlık sektöründe iş sağlığı ve iş güvenliği üzerine risk analizi
A risk analysis on occupotional health and safety in health sector
  1. Tez No: 484065
  2. Yazar: BAHAR OLCAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT HULUSİ İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İş sağlığı ve iş güvenliği ülkemizde ve tüm dünyada günden güne gelişmektedir. Ülkemizde yapılan yasalarla ve çalışmalarla birlikte geçmişe oranla iş sağlığı alanında ve iş güvenliği alanlarında yapılan çalışmalarla iş kazalarının ölümle sonuçlanan vaka sayısı düşmüştür. İş kazalarının yaşandığı ve acil önlem alınması gereken en önemli sektörlerden biri de sağlık sektörüdür. Sağlık sektörünün en önemli parçası hastanelerdir. Hastanelere insanlar sağlıksız, verimsiz oldukları ve şifa bulmaya geldikleri dönemde gelmektedir. Buda hastaneleri diğer sektörlere göre daha önemli kılmaktadır. Hastanelerde yapılan iş sağlığı ve iş güvenliği çalışmaları iş kazası oranlarını düşürmekte ve ölümle sonuçlanan vakaların önüne geçmektedir. Bu sebeple bu çalışmada Özel Reyap Hastanesinde uygulamalı olarak risk analizi yapılmıştır. Bu analizde tüm hastanede iş kazası ve ölümle sonuçlanabilecek tüm riskler tanımlanmış. Bunun sonucunda her risk için olasılığı ve şiddeti tespit edilip risk puanı bulunmuştur. Bu risk puanına göre alınması gereken düzeltici önleyici faaliyetler risk analizinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The occupational health and safety is growing all around the world day by day. The number of accidents result in dead and injury has reduced by the studies are done in this field in our country recently. One of the vital fields should take precautions against accidents is the health sector. The most important part of the health sector system is the hospitals. People visit hospitals when they feel unhealthy and inefficient. This is the point of the big difference between health sector and the others. The studies related to the occupational health and safety are done in hospital reduce the ratio of work accidents and present from event with dead result. Therefore, in this study an applied risk analysis is done at Private Reyap Hospital. All of the risks can cause work accident or dead are defined in this study. As a result of this study every single risk possibility and intensity is identified and scored. According to the risk score corrective and preventive actions should be considered are presented in this study.