Yozgat ilinde farklı yaş gruplarında epsteın barr virüs immünglobulin g seroprevalansının belirlenmesi
Determination of epstein barr virus immunoglobulin g seroprevalation in different age groups in Yozgat
  1. Tez No: 484067
  2. Yazar: MÜNİRE IŞLAK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM EREN GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Epstein-Barr virus (EBV), asemptomatik enfeksiyon veya enfeksiyöz mononükleoz gibi ciddi hastalıklara yol açabilen yaygın bir herpes virüstür. Türkiye'de farklı yaş gruplarında EBV seroprevalansını gösteren kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Toplumda belirli aralıklarla EBV enfeksiyonu seroprevalansının belirlenmesi ve seroprevelansın cinsiyet, yaş grubu gibi bazı demografik parametrelerdeki dağılımının izlenmesi toplum sağlığı açısından önemlidir. Amacımız Yozgat'ta farklı yaş gruplarında, EBV'nin güncel seroprevalansını ve belirleyici sosyodemografik özelliklerini araştırmaktır. Materyal ve metod: Yozgat'ta EBV seroprevalansını belirlemek için 2323 kişiden (6 ay ile 96 yaş arasında) alınan serum örnekleri test edildi. EBV viral kapsid antijen (VCA) IgG antikor titreleri, Enzim-Lınked İmmunosorbent Assay (ELİSA) yöntemi ile kantitatif olarak çalışıldı. Sonuçlar, EBV VCA IgG pozitif ya da negatif olarak gruplanıp yaş gruplarına, cinsiyete ve sosyodemografik özelliklerine göre prevalans oranları hesaplandı. Bulgular: Genel EBV seroprevalansı %82.2 olarak belirlendi. Seroprevalans yaşla birlikte artmaktaydı. Seroprevalansın 6 ay-2 yaş için %60,2; 3-5 yaş için %70,2; 20-29 yaş için %89,9 olduğu görüldü. Kadınlarda (%85,5) EBV seroprevalansının erkeklere (%79,1) kıyasla daha yüksek olduğu görüldü. Örnekler 20 yaş üstünde ve altında gruplandırılarak incelendiğinde, 20 yaş altındaki kişilerde, cinsiyete göre seroprevalansta anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Background: Epstein-Barr virus (EBV) is a common herpes virus that can lead to asymptomatic infection or serious diseases such as infectious mononucleosis. There are no comprehensive studies showing the EBV seroprevalence in different age groups in Turkey. It is important for community health to determine the seroprevalence of EBV infection at certain intervals in the society and to monitor the distribution of seroprevalence in some demographic parameters such as gender, age groups. Our aim is to search the current seroprevalence and determinative sociodemographic characteristics of EBV in different age groups in Yozgat. Materials/Methods: Serum samples from 2323 individuals (between 6 months and 96 years of age) were tested to determine EBV seroprevalence in Yozgat. Antibody titers for EBV viral capsid antigen (VCA) IgG were quantitatively studied by the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. Results were grouped as EBV VCA IgG positive or negative and the prevalence rates were calculated according to age groups, gender and sociodemographic characteristics. Result: Overall EBV seroprevalence was 82.2%. Seroprevalence increased with age. The seroprevalence was 60.2% among 6 months-2 years old; 70.2% among 3-5 years old; 89.9% among 20-29 years old. Seroprevalence of EBV was higher in females (85.5%) than in males (79.1%). When the samples were grouped over 20 years old and under 20 years old, there was no significant difference in seroprevalence according to gender among people under 20 years of age.