Üstün yetenekli öğrencilere yönelik geliştirilen farklılaştırılmış matematik dersi öğretim programının etkililiği
Efficiency of differentiated mathematics curriculum designed for gifted and talented students
- Tez No: 484072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜRLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Üstün yetenekli bireylerin sahip oldukları ortalama üstü genel ve özel yetenekleri, uzun süre göreve odaklanma (motivasyon) ve üst düzey yaratıcı niteliklerden dolayı eğitim sürecindeki ihtiyaçları farklılaşmaktadır. Üstün yeteneklilerin bireysel gelişimlerini sağlamak, sahip oldukları yetenekleri açığa çıkarmak ve toplumun gelişimine sunmak için ihtiyaçlarına uygun eğitim ortamı sağlamak gerekmektedir. Türkiye'de bazı kurumsal oluşumlar üstün yeteneklilere hizmet vermesine rağmen üstün yeteneklilere uygun, örgün eğitimde işe koşulacak eğitim programı bulunmamaktadır. Araştırmanın amacı Türkiye'deki üstün yeteneklilere yönelik farklılaştırılmış eğitim programı tasarısı oluşturmak ve tasarının etkililiğini belirlemektir. Çalışmada dünyada yaygın olarak üstün yeteneklilerin eğitiminde işe koşulan program tasarımları incelenmiş ve MEB programı ile uyumlu farklılaştırılmış eğitim program tasarısı oluşturulmuştur. Tasarıya uygun olarak 2. sınıf düzeyinde matematik dersi öğretim programı geliştirilmiş ve etkililiği test edilmiştir. Sosyal ve bilişsel alanlarda üstün yeteneklilere yönelik farklılaştırılmış hedefler 14 hafta süren uygulama sürecinde tasarıma uygun olarak işe koşulmuştur. Deneysel yöntemle yapılan bu çalışmada nicel ve nitel veri toplama araçları birlikte kullanılmıştır. Araştırmada görüşme formu, başarı testi, gözlem formu, akran ve öz değerlendirme formları kullanılmıştır. Araştırmada üstün yeteneklilere yönelik özgün matematik program tasarısı oluşturulmuştur. Geliştirilen 2. sınıf matematik dersi öğretim programının üstün yetenekli öğrencilerin matematik başarısına, sosyal becerilerinin ve yaratıcılıklarının gelişmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak üstün yeteneklilerin eğitimi için yapılabilecek düzenlemelere ilişkin MEB ve üniversite uygulamalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The needs of the gifted & talented individuals differ during their educational process due to their above general and specific abilities, high level of task commitment and high level of creativity. It is required to provide the gifted individuals with the educational environment that is favorable for their needs in order to ensure their individual development, disclose their skills and to present them to benefit of the society. Even though some institutional organizations provide services to the gifted individuals, a specific curriculum for the gifted & talented does not exist in Turkey. The purpose of the research is to develop a differentiated curriculum design for the gifted & talented in Turkey and to determine the efficiency of the design. In this research, the curriculum designs widely implemented for the gifted & talented education throughout the world were analyzed and a differentiated curriculum design that is compatible with the curriculum of the Ministry of National Education of Turkey (MoNE) was developed. Mathematics curriculum for the 2nd-grade level was developed in line with the design and the effectiveness of this curriculum was tested. Differentiated objectives for the gifted & talented in social- emotional and cognitive domains were implemented in line with the design during the 14 weeks of the implementation process. In this experimental study, qualitative and quantitative data collection instruments were jointly used. Interview form, achievement test, observation form, peer and self-assessment forms were utilized. In this study, original mathematics curriculum design was developed for the gifted & talented. Developed differentiated 2nd-grade mathematics curriculum is effective in terms of increasing the success of children in math class, improvement of their social skills and creativeness. Recommendations about the practices on arrangements that can be implemented for the gifted & talented education in the MoNE and the universities were presented on the base on the results obtained from this research.