Ortaçağ Avrupa'sının çehresini değiştiren batıl inançlar
The superstitions that changed the face of the medieval Europe
- Tez No: 484125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Doğal sebeplerden kaynaklanan bir olayı doğaüstü, gizemli ve bilimsel olarak yalanlamış neden veya nedenlerle açıklama eğilimi olarak tanımlanan batıl inançlar, tüm dünya kültürlerinde kendi tarihini oluşturmuştur. Bunların çoğu Ortaçağ insanının korkularını içermektedir.. Günümüzde de görüldüğü üzere çoğu insan batıl inançlarla ilgili kanıt bulunmasa da onları uygulamaktan ve onlara karşı tedbir almaktan geri duramamıştır. Bazen biz bilinçli olarak inanmasak bile toplumda yer etmiş bazı unsurlara ayak uydurduğumuz zamanlar olmuştur. Hatta toplumdaki bu kültürel çeşitliliği, kendi yaşantılarımızdaki etkilerinden dolayı pagan kültürlerden ya da Ortaçağdan günümüze de yansıtmış bulunmaktayız. Şöyle ki, insanlar kara kedi gördüklerinde önce irkilir, sonra uzaklaşır ya da bir diğer batıl inanç olarak merdiven altından geçilmemesi buna örnek gösterilebilir. Çünkü hala bu inançlar vardır. Ayrıca hayatımız da totem haline getirdiğimiz eşyalarımızda vardır. Ancak bunları batıllık olarak kabul etmeyiz. Tüm bu inanışlar, topluma hem renklilik kazandırmakta hem de toplumun kültürel çeşitliliğini de ortaya koymaktadır. Özellikle de Ortaçağ Avrupa‟sı oldukça gizemlidir batıl inançlar yönünden. İncelendiği zaman dil ve din unsurları değişse de batıl inançların her toplumda bir şekilde var olduğu görülecektir. İşte bu tezimizde de Ortaçağ Avrupa‟sının kültürel farklılığı ortaya çıkaran batıl inançları mistik şekilde anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Superstitions defined as the tendency to explain an event that caused by natural causes as supernatural, mysterious and scientifically and denied for reason or reasons,Has created its own history in all world cultures.Many of them contain the fears of the medieval people. As it is seen today, most people do not hesitate to take measures about superstition in practice, although there is no evidence and evidence is not realism. Sometimes, even if we do not consciously believe, there are times when we have come up with some elements that are involved in society. We have even reflected this cultural diversity in society day by day in pagan cultures or in the Middle Ages due to the effects of our own experiences. That is to say, when people see black cat, they get angry firstly, then they move away or as another superstition, under the stairs can be showed as exampled. Because there are still these beliefs. We also have our lives, our stuffs that we have transformed into totems. But we do not accept them as superstition. All of these beliefs are not only collecting and coloring but also revealing the cultural diversity of the society. Especially the medieval Europe is quite mysterious in terms of superstitions. While the elements of language and religion change at the time of review, superstitious beliefs will appear to exist in every society. This thesis, we have tried to describe mystically the superstitions that reveal the cultural diversity of the medieval Europe.