2001 ABD'nin müdahalesi sonrası Afganistan'daki ekonomik kalkınma dönüşümü
The economic development transformation in Afghanistan after the U.S. intervention in 2001
  1. Tez No: 484135
  2. Yazar: NAQİBULLAH OBAYD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada 2001 ABD'nin müdahalesi sonrası Afganistan'daki ekonomik kalkınma dönüşümü incelenmiştir. Afganistan önemli coğrafi konumundan dolayı hep süper güçlerin istila sahnesine dönüşmüştür. 18.Yüzyıl Büyük Britanya, 19.Yüzyıl SSCB ve en son 20.Yüzyıl'da ABD müdahalede bulundu. 11 Eylül saldırısı sonrası ABD terörü bitirme ve ekonomik kalkınma söylemiyle Afganistan'a girmiştir. ABD ve NATO müttefikleri son 15 sene içinde Afganistan'ı kalkındırma adına 100 milyar dolardan fazla para masraf etmiştir. Bu çalışma son 15 sene içinde Afganistan'da ekonomik kalkınma olup olmadığına cevap vermektedir. . Tezimin Birinci bölümünde Afganistan'ın genel ekonomik durumu ve yer altı kaynakları incelenmiş olup, ikinci bölümde 11 Eylül saldırısı, ABD'nin müdahalesi, müdahalenin hukuksal boyutu, nedenleri ve Bon Konferansı'na yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise ABD müdahalesi sonrası Afganistan'ın eğitim, sağlık, ulaşım, enerji ve reel sektördeki mevcut ekonomik göstergeler ve gelecek tahminleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır ve en son olarak son 15 sene içinde Afganistan ekonomik kalkınmasını engelleyen faktörler araştırılmıştır. Bilim Kodu : 1119 Anahtar Kelimeler : ABD, Afganistan, 11 Eylül Saldırısı, Ekonomik kalkınma Sayfa Adedi : 117 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Aziz Konukman
Özet (Çeviri)
This study has been researched for the transformation of economic development in Afghanistan after the USA invasion in 2001. Afghanistan's Geographical position is one of the reasons of its invasion by super power countries. For example ın 18th Century it was invaded by Great Britain, ın 19th century by USSR and finally it was invaded by USA in 20th century. After the attacks of September 11, the USA entered in Afghanistan to fight against terrorism and develop the economics of Afghanistan. The USA and their NATO allies consumed more than 100 billion dollar for development of Afghanistan in the last 15 years. This research is answering to the questions of whether the economic in Afghanistan developed or not over the past 15 years. In the first section of my thesis general economics and natural resources of Afghanistan are examined. The second section is about the invasion of USA after 9/11 attacks along with legal aspect of invasion, reasons of the attacks and BON conference. In the third section, after the invasion of USA, education, health conditions, transportation, energy, real sector and the current economic indicators in Afghanistan and the future predictions are discussed in details. Finally, the last section of this research is regarding factor that impeded economic development of Afghanistan in the last 15 years. Science Code : 1119 Key Words : United States, Afghanistan, the attack of September 11, economic development Page Number : 117 Supervisor : Prof. Dr. Aziz Konukman