Farklı taşıyıcı sistemlerle geliştirilen beyazlatma ajanlarının etkinliklerinin ve uygulandıkları yüzeyler üzerinde meydana getirdikleri etkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of whitening agents developed with different delivery systems and that effects on the applied surfaces
- Tez No: 484134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DÜZYOL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karbopol taşıyıcılı ticari beyazlatma ürünleriyle, kitosan taşıyıcılı beyazlatma ajanlarını kullanarak etkili bir beyazlatma elde edilmesi ve beyazlatma sonucunda oluşan mine yüzeyi mineral içeriği değişimlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Rengi A2 veya daha koyu olan 44 çekilmiş çürüksüz maksillar santral diş rastgele 4 gruba ayrıldı (n=11). Grup 1'e % 6'lık hidrojen peroksit (Opalescence Go ev tipi beyazlatma kiti, Ultradent Products) içerikli beyazlatma ajanı, Grup 2'ye deneysel olarak hazırladığımız kitosan+% 6'lık hidrojen peroksit jel, Grup 3'e % 16'lık karbamid peroksit (Opalescence ev tipi beyazlatma kiti, Ultradent Products) içeren beyazlatma ajanı, , Grup 4'e deneysel olarak hazırladığımız kitosan+ % 16'lık karbamid peroksit jel dişlere 14 gün boyunca her biri belli saat aralıklarında uygulandı. Beyazlatma öncesi, beyazlatma tedavisinin 7. günü ve beyazlatma tedavisinin 14. günü (tedavi bitimi) dişlerin spektrofotometre cihazı (VITA Easy Shade Advance Digital Dental Instrument, Germany) yardımıyla renk ölçümü yapıldı. Dişlerin beyazlatma öncesi ve beyazlatma sonrası SEM-EDX cihazıyla mineral içeriği değişimi değerlendirildi. Çalışma sonunda tüm gruplarda aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark olmaksızın belirgin bir renk değişimi görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is using chitosan, a natural material, instead of carbopol carrier whitening gel for to achieve effective bleaching and to minimize enamel surface changing during whitening process at the same time. Fourty four extracted human maxillary central incisors were selected and divided into four groups. Their enamels examination with SEM-EDX (Energy-dispersive x-ray spectroscopy ) and teeth is going to record using a dental contact spectrophotometer. Two groups are going to bleach with used in routine gels %16 carbamide peroxide gel (Opalescence home bleaching kit, Ultradent Products) and %6 hydrogen peroxide (Opalescence Go home bleaching kit, ) gel (n=11), other two groups is going to bleach with our preparations which contain % 6 hyrogen peroxide and chitosan and is going to bleach with our preparations which contain %16 carbamide peroxide and chitosan. And same procedure is going to use same begining which examination with SEM-EDX and is going to record using dental contact spectrophotometer.