Türkiye'de yayılış gösteren Melanoleuca pat. cinsine ait bazı türlerin filogenetik analizi
Phylogenetic analysis of some species of Melanoleuca pat. genus found in Turkey
- Tez No: 484204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN DİZKIRICI TEKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Melanoleuca Pat. cinsi Tricholomataceae familyasında sınıflandırılan ve birkaç yenilebilen türüyle dünya çapında dağılım gösteren bir makrofungustur. Bu cinse ait bazı türlerin taksonomik ve evrimsel ilişkileri moleküler teknikler kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan Melanoleuca türlerine ait örneklerin filogenetik ilişkileri, nükleer DNA'ya ait iki farklı gen bölgesinin [ITS (İnternal transcribed spacer) ve LSU (Large subunit)] çoklu dizi analizleri yapılarak belirlenmiştir. Türler arası evrimsel akrabalık ilişkileri, oluşturulan filogenetik ağaçlar yardımıyla değerlendirilmiş ve morfolojik karakterler kullanılarak yapılan teşhisleri destekleyip desteklemediği araştırılmıştır. Kullanılan gen bölgeleri arasında en fazla varyasyon gösteren ve tür ayrımında daha belirleyici olan bölge, ITS olmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Melanoleuca cinsinin monofletik olduğu ve sadece iki alt cinsten (Urticocystis ve Melanoleuca) oluştuğu desteklenmiştir. Acystis alt cinsinin polifletik olduğu görülmüştür. Çalışılan türlerden M. communis, M. dryophila, M. heterocystidiosa ve M. angelesiana Türkiye mikobiyotası için yeni kayıt olan türlerdir.
Özet (Çeviri)
Melanoleuca Pat. is a macrofungus that classified in the Tricholomataceae family and distributed worldwide with several edible species. Taxonomic and evolutionary relationships of some species have been tried to be determined by using molecular techniques. The phylogenetic relationships of Melanoleuca species collected from different regions of Turkey were determined by performing multiple sequence analysis of two different nuclear DNA regions [ITS (Internal Transcribed spacer), LSU (Large subunit)]. Evolutionary relationships among species were evaluated with aid of phylogenetic trees and investigated whether they support the identifications using morphological characters. The region showing the most variation and more specific in species discrimination was ITS region. The assessments supported that the genus Melanoleuca was monophletic and only two subgenera (Urticocystis and Melanoleuca) were formed. Acystis subgenus was found to be polyphletic. M. communis, M. dryophila, M. heterocystidiosa and M. angelesiana were new records for mycobiota of Turkey.