Hastane sirkülasyon alanlarında görsel konfor açısından aydınlatmanın araştırılması
The investigation of lighting for the purpose of visual comfort in hospital circulation area
  1. Tez No: 416078
  2. Yazar: CAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İç Mimari ve Dekorasyon, Hospitals, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Hastanelerde yapay ışık, gün ışığı kadar önemli bir hale gelmiştir. Çünkü hastanelerde hizmet verenler ve hizmet alanlar zamanlarının çoğunu kapalı alanlarda geçirmektedir. Aydınlatma iç mimarinin en önemli konularından birisidir, sağlık dendiğinde ise daha bir önemli olmaktadır. Aydınlatmanın iyi olması hizmet verenleri ve de hizmet alanların yaşam konforlarının iyileştirmesini sağlamaktadır. Hastanelerde sağlık faaliyetleriyle ilgili çalışan insanların, önemli bir mimari öğe olan aydınlatma hakkında bilinçlenmesi gerekmektedir. Mümkün olduğunca gün ışığından yararlanılmaya gayret edilmelidir. Yapay aydınlatma yapılması halinde gün ışığı düzeyinde aydınlatılmalıdır. Hasta üzerinde olumlu psikolojik etkiler yaratması nedeniyle ışığın renginin ve çevresel faktörlerin aydınlatmada önemi büyüktür. Hastaların kendilerini huzurlu bir ortamda hissetmeleri tedavi sürelerini hızlandıran en önemli etkenlerden bir tanesi de aydınlatmadır. Hizmet veren ve hizmet alanlar için oluşturulması mecburi görsel konfor ve elektriksel güvenliğin geliştirilmesi ile uygulamasının doğru yapılması önemlidir. Bu çalışmada aydınlatmanın tarihsel gelişimi, hastanelerde aydınlatma, hastanelerde aydınlatma kontrolü, hastane mekânlarında aydınlatma, hasta odalarındaki aydınlatma ve hastane sirkülasyon alanlarında aydınlatma ile ilgili en ideal ortam hizmet alan ve hizmet verenlerin ihtiyaçlarına göre hazırlanılmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At hospitals artificial light has become so important as daylight. Because service providers and takers of hospitals spend spend most of their time indoors. Lighting is one of the most important issues in interior design, but is even more important as far as health is concerned. Good lightining enable the life comforts of both service providers and takers as well to be healed. People working on the activities of health care in hospitals should raise awareness about the lighting which is an important architectural element. It should be endeavored to utilize daylight as much as possible. In case of artificial lighting it should be at a level of daylight. For it produces a positive psychological impact on the patient the color of light and environmental factors are of great importance to the lighting. of the lighting is one of the most important factors that feel patients themselves in a peaceful environment and accelerate duration of treatment. It is important that the mandatory visual comfort and electrical safety for service providers and takers should be developed and applied. In this study, the ideal environment regarding the historical development of lighting, the hospital lighting, the hospital lighting control, the lighting at hospital spaces, the patient's room lighting and the lighting on circulation areas of the hospital has been tried to be prepared due to the needs of service providers and takers.