Depresyonlu hastalarda lipid ve lipoprotein düzeylerinin incelenmesi
Lipid and lipoprotein levels in patient with depresive disorder
- Tez No: 48432
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ASIM ÖREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada günümüze kadar olan mevcut literatürde henüz tam açıklığa kavuşmamış olan, düşük kan kolesterol düzeyi ile intihara meyil arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla DSM-III kriterlerine göre tanısı koyulan 48 depresif hastayı (15 erkek, 33 kadın) distimik grup ve majör depresyon olmak üzere iki gruba ayırdık. Bu hastalar birinci ve üçüncü aydaki kontrol düzeyleriyle birlikte değerlendirildi. Ayrıca cins ve yaslarına göre çalışma grubuyla uyumlu 50 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak alınmıştır.Serum total kolesterol, triaçilgliserol, HDL-kolesterol ve LDL-kolesterol lipid ve lipoprotein parametreleri olarak çalışma gruplarında çalışılmıştır. Depresif grupla kontrol grubu arasında lipid parametreleri önemli farklılık göstermemiştir. Distimik ve majör dep- resyonlu hasta grupları arasında da önemli farklılık tesbit edilmemiştir. Tedavinin müteakip devrelerinde izlenen hastaların serum lipid ve lipoprotein düzeyleri önemli bir değişiklik göstermemiştir, întihar girişiminde bulunmuş ÜÇ hastada serum kolesterol ve trigliserid düşeyleri diğer hastalara göre düşük olmasına rağmen bu istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak depresif hastaların serum lipid ve lipoprotein düzeyleri gerek kontrol grubuna göre gerekse hastalıklarının aktivitesine göre önemli bir farklılık göstermediği kanaat ine var ı im ıs t ir.
Özet (Çeviri)
36 VIII. SÜMM&HY In "the present study, it. was aimed to investigate the relationship between low cholesterol levels and the increased tendency to suicide in the depressive patients which is not clearly explained in the present literatures up to now. Study group included 48 depressive patients (male 15, female 33) diagnosed by using DSM III criteria and was divided into two subgroups as dysthmic disorder (n:14) and major depression (34). All the patients were followed and evaluated in the first and fourth months of the drug treatment with sex and age matched. 50 healthy voluteers were investigated as a control group. Serum total cholesterol, triacylglycerides, HDL-cholesterol and LDL-cholesterol levels were evaluated (in study groups) in terms of as a lipid and lipoprotein parameters. There were no significant differences in lipid and lipo protein parameters between depressive and control groups and between dysthmic and majör depressive groups were found. The drug therapy did not change the lipid and lipoprotein profil es of the follow-up patients. Serum total cholesterol and triacylglycerider levels of tree patients who had committed suicide were found lower than the other patients, but this was not statistically significant. I was concluded that the serum lipid and lipoprotein le vels in the depressive patients did not show significant dif-37 f erances with respect to the control subjects. also, the activity of the disase did not significantly affect the lipid and lipoprotein levels in the depressive patients.