Seçici serotonin geri alım inhibitörü ile tedavi edilen majör depresyon hastalarında metabolik parametrelerin değişimi: Uzunlamasına bir çalışma
Metabolic parameters in major depression pati̇ents treated with a ssri : A longitudinal study
  1. Tez No: 361309
  2. Yazar: ONUR OKAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: UZMAN NURHAN FISTIKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Psikiyatri, Endocrinology and Metabolic Diseases, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
SSRI İLE TEDAVİ EDİLEN MAJÖR DEPRESYON HASTALARINDA METABOLİK PARAMETRELERİN DEĞİŞİMİ: UZUNLAMASINA BİR ÇALIŞMA Dr. Onur Okan DEMİRCİ Amaç: Araştırmanın amacı, monoterapi olarak SSRI (Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörü) ile tedavi edilen majör depresyon hastalarında temel metabolik parametrelerin SSRI kullanımı süresince değişimini belirlemektir. Yöntem: Bu çalışmada en az 3 ay süre ile herhangi bir SSRI kullanılması gerektiğine karar verilen 49 major depresyon hastasının tedavi öncesi ve tedavinin 3. ayında olmak üzere boy, kilo, bel çevresi, kan basıncı, lipid profili (Total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), trigliserit (TG), açlık kan şekeri (AKŞ), tiroid uyarıcı hormon (TSH) ve Hamilton depresyon ölçeği (HDÖ) ölçümleri yapılmıştır. Hastaların vücut ağırlıkları, vücut kitle indeksi (VKI) ve bel/kalça oranları tedavi öncesinde ölçülmüştür. Tedaviye yanıt HDÖ ile belirlenmiştir. Süreç sonunda tedavi ile metabolik parametrelerin değişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. DSM-IV(Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme Formu (SCID-I) ile I. Eksen tanıları incelenmiştir. Hastaların ilaç seçimi çalışmacı tarafından yapılmamış, poliklinik hekimince herhangi bir SSRI başlandıktan sonra çalışmaya yönlendirilmiştir. Hastalar ardışık olarak araştırmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 49 major depresyon hastası katılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalamaları 31±10.12 dir. Çalışmaya katılan 30 (%61.2) kadının yaş ortalaması 29.13±9.94 ve 19 (%38.8) erkeğin yaş ortalaması 33.95± 9.94'tür. Kadınların yaş ortalamasıyla erkeklerin yaş ortalaması karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmamızdaki hastaların 3 aylık tedavi süresince aldıkları ortalama SSRI dozlarına bakıldığında, 12'sinin (%24.5) günde 10 mg/gün essitalopram ile 29'unun (%59.2) günde 20 mg/gün essitalopram ile 1'inin (%2.0) günde 20 mg/gün fluoksetin ile, 1'inin (%2.0) günde 20 mg/gün paroksetin ile 4'ünün (%8.2) günde 50 mg/gün sertralin ile 2'sinin (%4.1) günde 100 mg/gün sertralin ile tedavi edildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
METABOLIC PARAMETERS IN MAJOR DEPRESSION PATİENTS TREATED WITH A SSRI : A LONGITUDINAL STUDY Dr. Onur Okan DEMİRCİ Objective: The purpose of the study is to determine the changings of metabolic parameters of patients who have major depressive disorder that treated with selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI) drugs for three months. Method: In this study, the patients that were decided to use a SSRI for at least 3 months were monitored to determine the changing of lipid profile (total cholesterol, low density lipoprotein (LDL), high density lipoprotein (HDL), and triglyceride (TG) ), fast blood glucose (FBG), Thyroid stimulating hormone (TSH), Hamilton Depression Scale (HAM-D), height, weight, waist circumference, blood pressure, and body mass index (BMI) at the beginning and at the end of the period of three months treatment. The BMI, weight, height, and waist circumference of patients were measured before the medical treatment. The response to the medical treatment was determined with HAM-D. At the end of the three months treatment, association between treatment response and metabolic parameters has been examined. Structured clinical interview for Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (SCID DSM-IV) was used for the major depression disorder diagnosis. Selection of drug treatment has been performed and leaded to the study by psychiatrists working in policlinics. The patients are consecutively enrolled to the study. Results: 49 patients who have major depression diagnosis participated in the study. The mean age of the patients was 31±10.12. The mean age of 30 (%61,2) female patients who participated in the study was 29.13±9.94. The mean age of 19 (%38,8) male patients participated in the study was 33.95± 9.94. When the mean age of female and male compared, there was no significant difference. When the mean SSRI dosage of patients were examined, 12 (%24,5) of the patients were treated with 10 mg/day escitalopram, 29 (%59,2) of the patients were 20 mg/day escitalopram, 1 (%2,0) of the patients was 20 mg/day fluoxetine, 1 (%2,0) of the patients was 20 mg/day paroxetine, 4 (%8,2) of the patients were 50 mg/day sertraline, 2 of the patients (%4,1) were 100 mg/day sertraline.