Strengthening of masonry infill walls in reinforced concrete frames with wire mesh reinforcement
Dolgu duvarlı çerçevelerin hasır çelik donatılı sıva ile güçlendirilmesi
  1. Tez No: 252385
  2. Yazar: HİDAYET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Yapılan bu çalışmada kusurlu olarak üretildikleri varsayılan yapılara ait tuğla dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin, duvar yüzeyine uygulanan hasır donatı ve sıva ile güçlendirilmelerine yönelik deneysel çalışmayı içermektedir. Bu çalışmada 10 adet tek katlı tek açıklıklı ½ ölçekli betonarme çerçeve üretilmiştir. Dolgu duvar üzerine çelik hasır uygulaması ile farklı parametrelerde güçlendirme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla hazırlanan on adet çerçeve elemanı, tersinir tekrarlanır yatay yük altında test edilmiştir. Bu numuneler de kullanılan kesit ve donatı detayları, uygulamada kusurlu olarak üretildikleri varsayılan yapılar temsil edilmektedir. Bu imalatlarda tam ankastreliği sağlamak için rijit bir temel üzerine tek katlı, tek açıklıklı, beton basınç dayanımı düşük, güçlü kiriş ve zayıf kolondan oluşan çerçeveler imal edilmiştir. Bu deneysel çalışmada bölme duvarının, çerçeveye yapılan ankraj aralığının, duvar düzlemine dik ankraj sayısının, sıva kalınlığının ve sıva kalitesinin bölme duvarlı çerçeve güçlendirmesine etkisi araştırılmıştır. Değişen bu parametrelere bağlı olarak test edilen elemanların enerji yutma kapasitesi, rijitlik ve yatay yük taşıma kapasitelerindeki değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comprises a test series of strengthening of reinforced frame with infilled brick wall which is assumed to be damaged or defective work. In this work ½ scaled, one ? bay , one ? story reinforced concrete frames with unreinforced infill walls were strengthened by applying mesh reinforcement and cover mortar on infill walls. Ten different reinforced concrete frames with unreinforced masonary infill walls were produced, and those ten frames were knowingly damaged. With different parameters strengthening and testing were carried out by applying wire mesh reinforcement on infilled wall elements. Those ten frames were tested under reversible and repeatable lateral load. The cross section and reinforcement details of those specimens are represent (symbolizes) the damaged or defectively manufactured buildings in application of practice. To obtain the built ? in condition, frames with weak column and strong beam on a rigid continuous foundation were manufactured with low strength concrete. In this experimental study the influence of mortar thickness, mortar quality, number of anchorage of wire mesh reinforcement out of plane, and wire mesh span in both direction vertical and horizontal on strengthening of frame were investigated. Depending on those parameters the changes in the lateral rigidity and lateral load carrying capacity on tested specimens were analysed.