Diyetle alınan margarinin eritrosit membranı fosfolipid bileşimi üzerine olan etkisinin incelenmesi
The Effect of margarine diet on the phospholipid composition of the erythrocyte membranes
  1. Tez No: 48437
  2. Yazar: MEHMET AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. E. EDİP KEHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Margarinsiz ve margarinli diyet kullanımının membran fosfolipidleri ile membran akışkanlığında önemli bir kriter olan kolesterol / fosfolipid (KOL/PL) ve sfingomiyelin / fosfatidilkolin (SM / PC) oranları üzerine olan etkileri 30'ar kişilik aynı yaştaki kişilerin oluşturduğu iki grupta karşılaştırıldı. Margarinsiz diyet kullananlarda fosfolipid fraksiyonlarının değerleri % cinsinden fosfatidilkolin (PC) 32.95+2.78, fosfatidiletanolamin (PE) 28.23±1.96, fosfatidilserin (PS) 14.41±0.97, sfingomiyelin (SM) 22.84±2.00 şeklinde tespit edilmiştir. Total fosfolipid (PL) ve membran kolesterol (KOL) miktarları ise 1010 hücre başına sırasıyla 2.93±0.13 mg, 1.17±0.10 mg olarak bulunmuştur. KOL / PL oranı 0.39±0.04, SM / PC oranı 0.69±0.02 şeklinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of diet application with and without margarine on membrane phospholipids, cholesterol / phospholipid (Choi / PL) and sphingomyelin / phosphatidyl cholin ratios, which is a signifcant criteria of membrane fluidity, were compared between two groups of thirty persons with the same age. The values of phospholipids fractions in the non-margarine users are as percentage: phosphatidyl choline (PC) 32.95+2.78, phosphatidyl ethanolamine (PE) 28.23±196, phosphatidyl serine (PS) 14.41 ±0.97, and sphingomyelin (SM) 22.84±2.00. Total phospholipid (PL) and the membrane cholesterol (Choi) levels were found as 2.93+0.13 mg and 1. 1 7±0. 1 0 mg per 1010 cells, respectively. The Choi / PL ratio was 0.39±0.04. The SM / PC ratio was 0.69±0.02.