İki tabakalı teşkil olunan kompozit perde duvarların Ansys programı ile gerilme şekil değiştirme analizi
Analysis of stress-strain with Ansys program of two layer composite curtain walls
  1. Tez No: 484375
  2. Yazar: YÜKSEL GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAMAL EYYUBOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Adana 1998, Marmara 1999, Kirmanşah (İran) 2017 gibi yıkıcı depremlerde çok katlı betonarme binaların dış duvarlarının yalıtım tabakalarının ve dolgu duvarların hasar alması ve dökülmesine yaygın olarak rastlanmaktadır. Son 50 yılda bu hasarlara farklı yıkıcı depremlerde rastlanmasına rağmen, hasarların önlenmesi için etkili bir konstrüktif tedbir hazırlanmamıştır, yıkıcı depremlerde betonarme binaların dış duvarlarının dayanım ve stabilitesi üzerine yapılan araştırmalar hala günceldir. Tez çalışmasında betonarme binaların dış cephe duvarlarının deprem süresince davranışlarının incelenmesi ve depremden dolayı dış duvar taşıyıcı elemanlarının yalıtım tabakalarının ve dolgu duvarların dökülmesini önleyebilen konstrüktif tedbiri verilmiştir ve bu konstrüktif tedbirlerin teorik inceleme sonuçları yer almaktadır. Dış cephe taşıyıcı duvarlarının eğilme, eksenel ve eksantrik basınç etkisini deneysel araştırma sonuçlarının sayısal inceleme sonuçlarıyla karşılaştırması verilmiştir. Tez çalışması; Giriş, 5 Bölüm, Öneriler ve Sonuçlardan oluşmaktadır. 1.Bölümde yıkıcı depremlerde betonarme bina duvarlarının davranışının mühendis incelenmesi verilmiştir.2.Bölümde çok katlı betonarme bina perdelerinin mühendislik incelenmesi sonuçları, dış cephe taşıyıcı duvarlarının teşkillerinin araştırma sonuçları verilmiştir. 3.Bölümde dış cephe duvar taşıyıcı elemanları ve dolgu duvarlarının ısı yalıtımının hesaplanma sonuçları verilmiştir. 4.Bölümde iki tabakalı perdelerin dayanım ve şekil değiştirmelerinin incelenmesi için yapılan deneysel araştırma sonuçlarının genelleştirilmesi verilmiştir. 5.Bölümde iki tabakalı perdelerin gerilme durumunun sayısal olarak ve Ansys programı ile farklı gerilme durumlarının incelemesi verilmiştir. Yaygın inşaat ve tasarım pratiği için önerilen konstrüktif tedbirler öneriler ve sonuçlar kısmında verilmiştir. Tez 198 sayfa, 3 tablo, 52 resim ve diyagramdan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is generally observed that the isolation layers and infill walls of the exterior walls of multi-storey reinforced concrete buildings are seriously damaged due to the effect of destructive earthquakes such as Adana 1998, Marmara 1999, Kirmanşah 2017. In the last 50 years, although such damages have been seen in destructive earthquakes, no effective constructive precaution has been prepared to prevent damages and it is maintains its update the researches to ensure strength and stability of exterior walls of reinforced concrete buildings. In the thesis, behavior of the exterior walls of reinforced concrete buildings was investigated and the constructive measures were given to prevent the external wall from pouring the isolations and filling walls and the precautions were given to prevent the external walls from pouring the isolation layers, filler walls, and theoretical examination of these constructive precautions. This study compares the results of numerical examinations of experimental researchs of bending, axial, eccentric pressures of exterior walls. A thesis consists of 5 parts, suggestions and conclusions. In Part 1, during earthquakes, the walls of reinforced concrete buildings were examined. In second part, the results of the examination of reinforced concrete buildings curtain walls and the results of the research of the outer wall structural elements have been given. In part 3, the calculation results of the isolation of external wall elements and filler walls are given. Part 4 shows the results of experimental research on the examination of the strength and strains of two-layer curtain walls. In part 5, two-layer curtain wall is numerically investigated and the stress are investigated in different stress states at the Ansys. In common construction and design practice are given in the conclusions part. The thesis consists of 198 pages, 3 tables, 52 pictures and diagram.