Reaction of N-(aminoamidino)thiourea derivatives with dimethyl acetylene dicarboxylate
Dimetilasetilen dikarboksilatın N-(aminoamidino)tiyoüre türevleri ile reaksiyonu
  1. Tez No: 484385
  2. Yazar: IHAB ADNAN SALMAN AL-JANABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN PATAT, PROF. DR. EMİN SARIPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dimetil asetilenkarboksilat (DMAD) sayısız heterosiklik düzenlemelerde kullanılmıştır ve doğal bir birleşmede önemli bir yapı olarak düşünülmüştür. Bu çalışmada, 4-isothiazolidine-5-ylidene acetic acid türevlerinin tek kademede kısa ve etkili tek-kap reaksiyonu anlatılmıştır. Yeni 4-isothiazolidine-5-ylidene acetic acid (IHB 1 - 16, yield 38 - 85%) türevlerinin çevreci ve etkili sentezi N-(arylideneamino)-N-(arylthio carbamoyl) guanidine (AGII 1- 22) ile DMAD'nin geri soğutucu altında metanolde kaynatılması ile elde edilmiştir. DMAD ile tepkimeye girerek N-H gruplarına ve S = C'ye sahip olan tiokarbamoil guanidin türevlerinden tiazolin bileşiklerinin sentezi araştırılmıştır, böylece oldukça işlevselleştirilmiş 4- oxothiazolidin-5-ylidene acetate türevleri elde edilmiştir. Bu reaksiyonda hem sülfür grubu hem de amino grubu DMAD ile reaksiyona girebilir. DMAD ile Tiyoüre'nin sadece sülfür atomunun reaksiyona girdiği anlaşılmıştır. Yeni bileşiklerin yapısı IR ve NMR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dimethyl acetylenedicarboxylate (DMAD) has been used in numerous heterocyclic arrangements and considered as an essential building in a natural union. In this work, a short and productive one-pot reaction of 4-isothiazolidine-5-ylidene acetic acid derivation is described. A green and effective technique for the a mixture of more up to date 4-isothiazolidine-5-ylidene acetic acid derivation (IHB 1-16, yield 38-85%)N-(arylideneamino)-N-(arylthiocarbamyl) guanidine (AGII 1- 22) with diethylacetyylenedicarboxylate has been created in methanol by refluxing. We would like to investigate the synthesis of thiazoline compounds from thiocarbamoyl guanidines derivatives possessing N-H groups and S=C bond which react with DMAD to give highly functionalized 4- oxothiazolidin-5-ylidene acetate derivatives. In this reaction, both sulfur group and amino group are capable to react with DMAD. It was found that thiourea react with DMAD exclusively with sulfur atom. The structure of the new compounds was established by IR and NMR spectroscopy.