Psoriasisde tetikleyici faktör olarak hepatit C virusunun rolü
  1. Tez No: 48439
  2. Yazar: ETHEM MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Psoriasis yoğun laboratuar ve klinik araştırmalara rağmen etyolojisi tam olarak aydınlatJİamamış bir hastalıktır. Ailevi olarak aktarılan bir yatkınlık zemininde çeşitli tetikleyici faktörlerin etkisi ile hastalığın ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Tetikleyici faktörler arasında özellikle streptokoksik üst solunum yolu infeksiyonlannın belirgin rol oynadığı birçok çalışma ile gösterilmiştir. Bunun dışında Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, Bacillus cereus, Helicobacter pylori, Pityrosporum ovale ve Candida albicans 'in da tetikleyici rol oynayabileceğine ilişkin az sayıda bildiri vardır. Psoriasis etyopatogenezinde virusların rolü konusunda pek az çalışma yapılmıştır. Bu konudaki çalışmalar daha çok AİDS'e eşlik eden psoriasis üzerinde yoğunlaşmakla birlikte psoriasisli hastalarda atak öncesinde en sık herpes ve herpes-dışı viral infeksiyonlann da görüldüğü saptanmıştır. Post-transfüzyon hepatitlerinin en önemli sebebi olan Hepatitis C virusu (HCV), bazı immünolojik mekanizmalarla karaciğer-dışı hastalıklara da yolaçabilmektedir. HCV'nin gerek viral infeksiyon olarak ve gerekse yaptığı immun disregulasyon yoluyla psoriasis etyolojisinde yer alabileceği varsayılabilir. Bu olası İlişkiyi ortaya koyabilmek için kontrollü bir çalışma düzenlenmiştir. Çalışma grubuna 5 1 psoriasisli hasta alınmış ve bu hastalarda karaciğer enzimleri ve anti-HCV ve HCV RNA ile geçirilmiş veya aktif HCV infeksiyonu araştırılmıştır. Kontrol grubu olarak 5 1 kronik hepatit C'li hastada psoriasis varlığı araştırılmıştır. Çalışma grubunda 1 hastada anti-HCV (+) ve HCV RNA (+) bulunmuş (%1.96), kontrol grubunda 1 hastada psoriasis tesbit edilmiştir (%1.96). Psoriasislilerdeki anti-HCV oranı, Türkiye'deki sağlıklı populasyondaki anti-HCV prevalans değerlerinin (%0.3-1.8) ve referans olarak alınan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Bankası tarama sonuçlarının (%0.83) üzerindedir. Ancak bu yükseklik istatistiki olarak anlamlı değildir (p>0.05). Kontrol grubundaki psoriasis oram beyaz ırk için genel kabul gören %1-2.8'lik sınır içerisindedir. Sonuç olarak HCV'nin psoriasis etyolojisinde tetikleyici bir rol oynayabileceği söylenebilir, ancak daha kesin ve güvenilir sonuçlar elde etmek için geniş olgu serilerine gerek vardır. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY In spite of intensive basic and clinical research, the etiology of psoriasis remains obscure. It has been accepted that some triggering factors can induce and/or aggravate psoriasis in the susceptible individual. The triggering role of streptococcal upper respiratory tract infections in psoriasis has been proved. In addition, there are some anecdotal reports that Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, Bacillus cereus, Helicobacter pylori, Pityrosporum ovale and Candida albicans may trigger psoriasis. However, only a few studies regarding the role of viral infections exist. It has been emphasized that chronic HIV infection is linked to a higher risk of psoriasis, while Herpetic and non-Herpetic viral diseases may exist before the attacks of psoriasis. Hepatitis C virus (HCV), which is known as the most important cause of post-transfusion hepatitis may trigger due to the immun disregulation. A controlled study has been planned to determine the relationship between HCV and psoriasis. In the study group of 5 1 psoriatic patients, past and present HCV infections has been investigated with the studies of anti-HCV, HCV RNA and liver transaminases. Psoriasis has been searched in 5 1 patients with chronic hepatitis C as a control group. In the study group, 1 patient was positive for anti-HCV and HCV RNA (1.96%), and in the control group, 1 patient with chronic hepatitis C had psoriasis. The prevalance of anti-HCV markers in psoriasis was higher than that of blood donors in Turkey (0.83%). But this was not statistically significant (p>0.05). The prevalance of psoriasis in control group is within the range of 1-2.8%, which has been accepted for Caucasian populations. It is concluded that HCV infection may play a triggering role in psoriasis, but the studies including large groups of cases should be conducted for more reliable results. 35