An investigation of wireless sensor network localization techniques
Kablosuz sensör ağlarında konumlandırma tekniklerinin incelenmesi
- Tez No: 484401
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kablosuz Sensör Ağı (KSA) genellikle bir dizi özerk sensör devrelerini bünyesinde barındıran dağıtık bir sistemdir. Bu sensörler fiziksel olarak küçük boyutludur ve birbiriyle iletişim kurma becerisine ve alıcılara veri iletimi becerisine sahiptir. Geniş çapta uygulamalarda, bilgi ancak sensörlerin konumları bilindiğinde anlamlıdır ve yer saptama bu devrelerin fiziksel koordinatlarını tam elde etmeye olanak sağlayan bir süreçtir. Konumlar ya her sensör devresine bir Küresel Konumlama Sistemi yerleştirilerek ya da sensörleri elle yerleştirerek hesaplanabilir. Tasarım kısıtlamaları, devrelerden kaynaklanan boyut, ekonomik faktörler, insan çabası ve enerji kısıtlamalarından dolayı, yalnızca birkaç sensöre bir konumlama sistemi yerleştirilebilir ve hu sensörler ağın kalanı için çapa vazifesi görür. Sensör konum bilgisi tespit etmek ve bilinmeyen devrelerin konumunu saptamak amacıyla tasarlanmış çokça konum saptama tekniği bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı KSA için oluşturulan konum saptama algoritmalarını (RSSI, ToA ve AoA) incelemek ve bu algoritmaların konum saptama hatası ve işlem süresi bakımından performans analizini yapmaktır. Sonuçlardan, RSSI algoritması ilk deneyde AoA ve ToA algoritmalarına kıyasla daha az MSE değeri ve bütün deneylerde de iki algoritmaya kıyasla daha az hesaplama süresi gerektirirken diğer deneylerde AoA algoritması RSSI ve ToA'ya kıyasla daha az MSE değeri üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless sensor network (WSN) is a distributed system usually comprising a set of autonomous sensors nodes. These sensors are physically small in size and are capable to communicate with each other and capable of conveying data to recipients. In a large number of applications, information is meaningful only when the locations of sensors are known and the localization is the process that accomplishes the accurate physical coordinate of these nodes. The positions can be calculated either by equipping every sensor nodes with a global positioning system (GPS) or by hand-placing the sensors. Because of the design constraints, size, economic factors, human effort, and energy limitation imposed by nodes, only a few number of sensors can be equipped with the Global Positioning System (GPS) or other positioning system capability and act as anchors for the rest of the network. There are many localization techniques that have been designed to find sensor location information and locate the position for unknown nodes. The goal of this study is to investigate the localization algorithms (RSSI, ToA, and AoA) for WSN and present a performance analysis of these algorithms in terms of computation of localization error and time of execution. From the results, the RSSI algorithm has less MSE value compared to the AoA and ToA algorithms in the first case and requires less computation time in comparison with two algorithms in all cases while the AoA algorithm has less MSE value compared to the RSSI and ToA in the rest areas.