Sibirya mersin balığı (Acipenser baerii ) naklinde balık refahının değişimi
Fish welfare under the transportation of Siberian sturgeon fish (Acipenser baerii)
- Tez No: 484444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER ZEKİ KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, 4+ yaşlı Sibirya mersin balığı (Acipenser baeri) bireylerinin farklı nakil şartlarına (su sıcaklığı, stok yoğunluğu, zaman) maruz bırakılarak, uygun nakil koşullarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Balıkların, ortalama ağırlığı 980±50 g ve ortalama kondisyonları 0,47±0,05 olarak ölçülmüştür. Stok yoğunluğu, su sıcaklığı, zaman değişkenlerinin etkilerine bağlı olarak bazı kan parametreleri çalışılmıştır. Çalışma sonunda, 100 ve 150 kg/m3 stok yoğunluklarında, toksik amonyak azotu ve nitrit azotu seviyelerinin ve 15°C su sıcaklığında 8inci saatten sonra ani artış olacağı, 16ıncı saatte kritik seviyelere (4,7 mg/l ) ulaşacağı belirlenmiştir. Bununla birlikte, 50 kg/m3 stok yoğunluğunda 20 saat 15±1 °C su sıcaklığında balık naklinin güvenle gerçekleştirilebileceği sonucuna varılmıştır. 17°C su sıcaklığında, su kalitesindeki bozulmasına bağlı olarak, 16ncı saatten itibaren Sibirya mersin balığı naklinin riskli olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine appropriate transport conditions of 4+ old Siberian sturgeon (Acipenser baerii) at different transport conditions (water temperature, stock density and time). Mean fish weight was 980 ± 50 g, and their mean condition factor was 0,47 ± 0,05. The effects of stocking density, water temperature, time variables and some blood parameters were studied. At the end of the study it was determined that toxic ammoniac nitrogen and nitrite nitrogen levels at 100 and 150 kg / m3 stock levels would reach a critical level (4,7 mg L-1) at 16th hour, after 8 hours at 15 °C water temperature. However, at a density of 50 kg/m3, the fish transportation at a water temperature of 15±1°C for 20 hours were found to be safe. The increase in water quality deterioration shows that the Siberian sturgeon fish transportation can be risky from the 16th hour.