Thiamethoxam'ın Galleria mellonella' nın bazı biyokimyasal parametrelerine etkileri
Effects of thiamethoxam on some biochemical parameters of Galleria mellonella
- Tez No: 535687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KAYIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sunulan çalışmada thiamethoxamın subletal konsantrasyonlarının Galleria mellonella'da antioksidan enzimler (SOD: süperoksit dismutaz ve CAT: katalaz), lipid peroksidasyon düzeyi (malondialdehid miktarı), bazı biyokimyasal parametreler (protein, lipit ve karbohidrat) üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Thiamethoxamın subletal dozları (10, 20, 30, 40 ve 50 µg) G. mellonella larvalarına enjekte edilmiş ve 24, 48, 72 ve 96 saat sürelerde etkileri araştırılmıştır. Thiamethoxam protein miktarını önemli ölçüde etkilememiştir. Fakat lipit ve karbohidrat miktarlarının önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur. Antioksidan enzim aktiviteleri (SOD ve CAT) önemli ölçüde azalırken, malondialdehid düzeyi önemli ölçüde artış göstermiştir. Sonuç olarak thiamethoxam G. mellonella'da hemostatik ve oksidatif denge üzerine önemli etkilerde bulunmuş ve antioksidan enzim sisteminde ve enerji metabolizmasında değişikliklere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of sublethal concentrations of thiamethoxam on antioxidant enzyme activities (SOD. superoxide dismutase and CAT: catalase), lipid peroxidation levels (malondialdehyde content), some biochemical parameters (total protein, total lipid, and total carbohydrate) of Galleria mellonella were investigated. Sublethal doses of thiamethoxam (10, 20, 30, 40 and 50 µg) were injected into the G. mellonella larvae and the effects were investigated at 24, 48, 72 and 96 hour periods. Thiamethoxam did not effect of protein content of G. mellonella . But it was caused significantly reduce lipid and carbohydrate contents when compared to the control. Antioxidant enzyme activities were significantly reduced and malondialdehyde content significantly increased after the imidacloprid injection. Consequently, imidacloprid significantly effects on homeostatic and oxidative balance and it caused the changes antioxidant enzyme system, and energy metabolism of G. mellonella,