Bazı sonlu halkalar üzerindeki devirli kod aileleri
Families of cyclic code over some finite rings
  1. Tez No: 484474
  2. Yazar: NAZMİYE TUĞBA ÖZZAİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Devirli kodların kodlama için zengin bir cebirsel yapıya sahip olması, kodlar arasında en çok çalışılan alan olmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada da farklı halkalar üzerindeki devirli kod aileleri incelenmiştir. Bu halkalar üzerindeki devirli kodlar kullanılarak hem yeni hem de optimal kodlar elde edilmiştir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır ve ilk bölümde cebir ve kodlama teorisi ile ilgili olan temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, Z4 + uZ4 +u^2Z4 halkasının Galois genişlemesi çalışılmıştır. Ayrıca bu halka üzerindeki devirli kodların yapısı incelenmiş ve bu kodların üreteçlerinin genel bir formu ve bu kodlar için en küçük geren küme belirlenmiştir. Elde edilen bu bilgilerden yararlanılarak Z4 üzerinde yeni lineer kodlar tablo şeklinde bölüm sonunda verilmiştir. Üçüncü bölümde, Fq + vFq halkası üzerindeki skew yarı devirli kodların cebirsel yapısı incelenmiştir. Skew yarı devirli kodların dualleri tartışılmıştır ve farklı bir bakış açısı ile Fq + vFq üzerindeki skew devirli kodların dualini içermesi için gerek ve yeter şart verilmiştir. Bundan yararlanılarak skew devirli kodlardan kuantum kod inşa edilmiştir. Dördüncü bölümde, F3 + uF3 + vF3 + uvF3 halkasındaki lineer kodların yapısı incelenip yeni bir Gray dönüşüm verilmiştir. Ayrıca bu halka üzerindeki devirli kodların üreteç polinomları belirlenmiştir. Elde edilen devirli kod sonuçlarından yararlanılarak kuantum kod parametreleri bulunmuştur. Beşinci bölümde, F2F2[u] -devirli kodu olarak adlandırılacak olan devirli kodların yeni bir sınıfı incelenmiştir. Ayrıca yeni bir Gray dönüşüm tanımlanmış ve bazı F2F2[u]-devirli kodların Gray görüntülerinden elde edilen ikili optimal kod örnekleri tablo halinde sunulmuştur. Son bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyclic codes are the most studied field among the codes because of their rich algebraic structure for coding. In this study, the family of cyclic codes over different rings are investigated. By using cyclic codes over these rings, both new codes and optimal codes are obtained. This thesis consists of six chapters and in the first chapter, some basic definitions and theorems related to algebra and coding theory are given. In the second chapter, Galois extensions of the ring Z4 + uZ4 +u^2Z4 are studied. Also, cyclic codes over this ring are investigated and the general form of the generator and a minimal spanning set of such codes are determined. Using these informations, new linear codes over Z4 are given in a table at the end of the chapter. In the third chapter, the algebraic structure of skew quasi cyclic codes over the ring Fq + vFq is investigated. The duals of skew quasi cyclic codes are discussed. Also from a different viewpoint, necessary and sufficient condition for skew cyclic codes over Fq + vFq is given to contain its dual. By using this information, quantum codes are constructed from skew cyclic codes. In the fourth chapter, the structure of linear codes over F3 + uF3 + vF3 + uvF3 is investigated and a new Gray map is given. Also, generator polynomials of cyclic codes over this ring are determined. Using these results, some parameters of quantum codes are found. In the fifth chapter, a new class of cyclic codes which is referred to as F2F2[u] -cyclic codes is discussed. Also a new Gray map is defined and some examples of optimal codes which are the binary Gray images of F2F2[u]-cyclic codes are presented in the form a table. In the last chapter, the conclusion and some recommendations are given.