Transmitting FSK signals based on software defined radio using HACKRF one
Yazılım tabanlı radyo ile HACKRF one kullanarak FSK sinyallerinin iletimi
  1. Tez No: 484515
  2. Yazar: ABDULGADER ELAMIN ELSAGHIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Pratik olarak, bir iletişim vericisi, belli bir iletim hattı üzerinde bilgi aktarım işlemini düzenler ve başarılı bir iletim elde etmek için çıktı gücünü arttıran bir iletişim ağının bir parçasıdır. Verici, taşıyıcı frekansı üreten bir osilatör ve yüksek empedans yükü sunan ve yükseltilmiş sinyali kullanılarak modüle edilen bir tampon amplifikatörden oluşur. Kablosuz iletişimde en yaygın olarak kullanılan dijital modülasyon tekniği, frekansı kaydırmalı anahtarlamasıdır (FSK). Bu frekans modülasyonu, iki tanınan frekansdan birini ilgili çıkışa seçmek için modüle eden dalga kaymalarını kullanır. Bu nedenle, bu çalışmada FSK sinyalini iletmek ve performansını değerlendirmek için HACKRF One'ı kullanarak Yazılım Tabanlı Radyo (SDR) uygulamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, sinyal alımı kalitesini ölçmek için bir arayüz kullanarak sistem performansını değerlendirmek için çeşitli çevre ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlar, vericinin, deney ortamında yer alan ve bunları birbirine bağlayan bir kapı bulunan iki oda içeren noktalara göre tüm deneyler için konumunu sabit tutularak elde edilmiştir. Ayrıca, gerekli olan en düşük güç, her iki oda arasında kapının açık olduğu durumda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Practically, a communication transmitter is a part of a communication network, which accepts input signals, arranges the information transmission process on a certain transmission link and increases the output power to get a successful transmission. It consists of an oscillator that produces a carrier frequency and a buffer amplifier that offers a high impedance load in order to reduce drifts and modulated using amplified intelligence signal. The most common used digital modulation technique in wireless communications is the Frequency Sift Keying (FSK), which is a frequency modulation that uses modulating wave shifts to choose one of two recognized frequencies to the corresponding output. Therefore, this project aims to implement Software Defined Radio (SDR) using HACKRF One to transmit FSK signal and evaluate its performance. Various environment measurements are carried out in this project to assess the system performance with using an interface to measure the signal reception quality. Results revealed that the transmitter is able to keep its position constant for all experiments according to the included points in the experimental environment, which includes two rooms with a door connecting them. Furthermore, the lowest needed power was for open door case among both rooms.