Farklı çalışma akışkanları kullanılarak yer çekimi destekli ısı borusun performansının iyileştirilmesi
Enhancement of gravity assisted heat pipe performance by using different working fluids
  1. Tez No: 484516
  2. Yazar: OSMAN MERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılan bu çalışmada, yer çekimi destekli bir ısı borusu (termosifon) tasarlanarak imal edilmiş ve performansı deneysel olarak incelenmiştir. Isı borusunda çalışma akışkanı olarak saf su ve ağırlıkça %1 ve %2 kütlesel konsantrasyonlarında CuO nano parçacıklarının saf suya karıştırılması ile oluşturulan CuO/Su nanoakışkanı kullanılmıştır. Isı borusu evaporatör bölgesine uygulanan ısı yükü ile buharlaşan çalışma akışkanından ısı enerjisi kondenser bölgesinde soğutma suyu tarafından çekilmiştir. Deneyler saf su ve CuO/Su nanoakışkanı için 200, 400, 600 ve 800 W ısı yüklerinde, 18 27, 36, 45 ve 54 l/h soğutma suyu debilerinde ve ısı borusunun 900 eğim açısında gerçekleştirilmiştir. Deneylerde ısı borusu yüzey sıcaklıkları, soğutma suyu giriş çıkış sıcaklıkları, soğutma suyu debisi ölçülerek kaydedilmiştir. Deneysel ölçümler sonucu elde edilen veriler kullanılarak ısı borusu performansı belirlenmiştir. Hesaplamalar neticesinde elde edilen sonuçlara göre ısı borusunda saf su yerine nanoakışkan kullanımı ısı borusu performansını arttırmıştır. Bu artış miktarı yaklaşık olarak %1CuO/su ve %2CuO/su nanoakışkanları için sırasıyla % 10.4 ve % 18.5 civarında olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a heat pipe (thermosiphon) with a gravity assisted is designed and manufactured and its performance is examined experimentally. CuO/water nanofluid, which is formed by pure water as a working fluid in the heat pipe and pure water in CuO nano particles at 1% and 2% concentration by weight, was used. Heat energy is drawn from the working fluid evaporated by the heat load applied to the evaporator region by the cooling water in the condenser region. The experiments were carried out at 200, 400, 600 and 800 W for pure water and CuO/water nanofluid at 18, 27, 36, 45 and 54 l / h coolant temperatures and at 90° inclination of the heat pipe. In the experiments, the surface temperature of the heat pipe, the inlet and outlet temperatures of the cooling water, and the coolant flow rate were recorded. The thermal resistance and heat conduction performance were determined using the data obtained after the experimental measurements. According to the results obtained on the basis of calculations, the use of nanofluids instead of water has increased the performance of the heat pipe. This increase was approximately 10.4% and 18.5% for the 1% CuO / water and 2% CuO / water nanofluids respectively.