Enerji nakil hatlarında kullanılan S355J2 kalite eşkenar köşebentlerin mikroyapı ve kırılma davranışlarına hızlandırılmış soğutmanın etkisi
The effect of accelerated cooling on microstructure and impact strength of S355J2 quality equl angles used in energy transmission line constraction
- Tez No: 484533
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AHLATCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada amaç, Çelsantaş Çelik Mamülleri fabrikasında sıcak haddeleme yöntemiyle açık döküm 130x130 kare kütükten üretilen 100x100x10 mm ebatlarında S355J2 kalite eşkenar köşebentler üzerinde kontrollü soğutma işleminin mekanik özellikler üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Açık döküm yöntemiyle üretilen kütüklerden elde edilen eşkenar köşebentler incelenmiş ve köşebentlerde yoğun inklüzyonlara rastlanmış, ezme oranlarının düşük olduğu ebatlarda ise mekanik dayanım değerlerini karşılamadığı görülmüştür. Özellikle darbe dayanımı düşük olan bu malzemelerin, darbe dayanımlarını artırmak için hızlandırılmış soğutma işlemi, hava + su karışımı ile 5, 7, 10, 15 ve 60 saniye sürelerde farklı basınç değerlerin de uygulanmıştır. Hızlandırılmış soğutma işlemi sonucunda mikro yapının değişmesi ile bilhassa darbe dayanımlarında ciddi artışlar gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : S355J2 kalite çelik, hızlandırılmış soğutma, darbe dayanımı, eşkenar köşebent
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examination of affects on mechanical properties of open count created by 130x130 square billet-seize of 100x100x10 mm – S355J2 quality equil angles contolled cooling process with hot Rolling method on Çelsantaş Steel Products Factory. Billets by created open count process quality equilaterals, producted by created open count process billets, was examinated and it was pointed there is intensive inclusion on equilaterals, even it was seen that values weren't compensate mechanical endurance on low crushing proportion. Especially to empower of impact resistance low materials, it was practised on accelerated cooling process with different pressure values 5, 7, 10, 15 and 60 seconds of air + water mixed. It was seen that increasing impact resistance with changing micro structure at the end of the accelerated cooling process. Key Word : S355J2 quality steel, accelerated cooling process, impact resistance, quality equilateral