CFRP kompozit malzemelerin delinebilirliği üzerine minimum miktar yağlamanın etkisi
Effect of minimum quantity lubrication on drillability of CFRP composite materials
- Tez No: 484534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, CFRP kompozitlerin kuru ve minimum miktarda yağlama (MMY) yöntemi uygulanarak, kaplamasız WC, TiAlN ve elmas kaplamalı WC matkaplar ile delinmesinde oluşan itme kuvveti (Fz), yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve delaminasyon faktörü (Fd) üzerinde delme parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Delme deneyleri, üç farklı matkap uç açısı ve kesme hızı ve ilerleme miktarının üçer seviyesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İtme kuvveti ölçümlerinde, Kistler 9272 tipi dinamometre ve ekipmanları kullanılmıştır. MMY yöntemi kullanılarak yapılan delme işlemlerinde elde edilen itme kuvveti ve delaminasyon, kuru kesme şartında elde edilen verilere göre daha düşük olurken, yüzey pürüzlülüğünün daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Delme parametrelerinin Fz, Ra ve Fd üzerindeki etkileri %95 güven düzeyinde gerçekleştirilen varyans analizi (ANOVA) ile belirlenmiş olup, CFRP kompozit malzemelerin delinebilirliğinde en etkin parametrenin ilerleme miktarı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of drilling parameters on the thrust force (Fz), surface roughness (Ra) and delamination factor (Fd) were investigated in drilling with uncoated WC, TiAlN and diamond coated WC drills by applying dry minimum quantity lubrication (MQL) and dry method of CFRP composites. Drilling experiments were performed by using three different levels of drill point angle, cutting speed and feed rate. For thrust force measurements, dynamometers and equipments of Kistler 9272 type were used. It has been found that the thrust force and delamination obtained by using MQL method is lower than that obtained under dry cutting conditions. However, surface roughness values were found to be higher in MQL application. The effects of drilling parameters on Fz, Ra and Fd were determined by variance analysis (ANOVA) performed at 95% confidence level and it was determined that the feed rate was the most effective parameter on the drillability of CFRP composites.