Türkçe metinlerdeki birliktelik analizi
Analysis of association in Turkish texts
- Tez No: 484532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, akademik makaleler arasında yazardan yazara birliktelik analizi yapılarak ortak çalışma gruplarının oluşturulabilirliği incelenmeye çalışılmıştır. Makalelerde yer alan anahtar kelime, başlık ve özet bölümleri ayrı ayrı incelenerek Empati-Çıkar ve TFIDF yöntemine başvurulmuştur. Bunun yanı sıra TFIDF yönteminde en çok kullanılan kelimeler yerine makalede geçen kelimeler kullanılarak dinamik TFIDF yöntemi denenmiş ve uygulanan üç yöntemin karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar GEPHI programı kullanılarak grafiğe dökülmüş ve yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler Gazi Üniversitesinin Türkçe yayın yapan Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisinde 2017 yılı Cilt 32 Sayı 2 de dahil olmak üzere basılan tüm makalelerdir. Veriler işleme tabi tutulmadan önce uygun yöntemlerle temizlenmiştir. Tükçe kelimelerin sondan eklemeli yapısının kıyaslamada ve hesaplamalarda kullanılabilmesi için morfoloji kütüphanelerine başvurulmuş ve köklerine ayırma işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında kolaylık sağlayan bazı yöntem ve metodlarada değinilmiştir. Sonuç olarak Empati-Çıkar yönteminin başarısının daha ve uygulanabilirliğinin yüksek olduğu, çalışma gruplarının oluşturulabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The possibility of creating joint working groups is tried to be examined in this study by making association analysis from author to author among academic articles. Keywords, title and abstract sections in the articles are examined distinctively, Formula of empathy profit and TFIDF method are applied. Besides dynamic TFIDF method is tested by using the words in the article instead of most frequently used words in TFIDF method and comparison of three applied methods. Obtained results are depicted as graphics by using GEPHI software and tried to be commented. Datum used in the study are used from the articles including 2017 issues in the Journal of Faculty of Engineering and Architecture which is published in Turkish, indexed, has Dergipark membership and of Gazi University. Datum are cleared with proper methods before exposing to process. Library of Morphology is applied in calculation and comparison of suffix structure of Turkish words and base separation process is made. Some process and methods which provides convenience in the study are mentioned during the study. Consequently, is observed that working teams, in which is higher applicability of empathy profit formula success, could be created.