Yüksek mertebeden kısmi diferansiyel denklemler için iyi konumluluk
  1. Tez No: 514556
  2. Yazar: HABİB DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezin ilk bölümünde kısmi diferansiyel denklemlerle ilgili bilgiler verilmiştir. Bu denklemlerin modern bilimdeki önemine ilişkin birtakım açıklayıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise önceki çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tezde kullanılacak olan temel tanım, teorem, eşitlikler ve eşitsizlikler verilmiştir. Ayrıca ikinci mertebeden dalga denklemi için bazı teoremler, titreşen şerit ve dikdörtgensel bölge için Dirichlet probleminin çözümü Fourier seri yöntemiyle ele alınmıştır. Dördüncü bölüm tezin orijinal kısmıdır ve iki alt bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda, değişken katsayılı yüksek mertebeden doğrusal kısmi diferansiyel denklemin çözümlerinin varlığı, tekliği ve iyi konumluluğu çalışılmıştır. İkinci kısımda, bu problemin Fourier serisi şeklindeki çözümü verilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, information about partial differential equations is given. A number of explanatory notes on the importance of these equations in modern times are given.In the second chapter, related literature was given. In the third chapter, the basic definition, theorem, equations and inequalities to be used in the thesis are given. In addition, some theorems for the wave equation of the second order, the solution of the Dirichlet problem for the vibrating strip and the rectangular region are taken up by the Fourier series method. The fourth section is the original part of the thesis and consists of two sub-sections. In the first part, the existence, uniqueness and well posedness of the solution of the high-order linear partial differential equations with variable coefficients are studied. In the second part, this problem is given in Fourier series form. In the last part, the results obtained were evaluated and suggestions were made for further studies. In the fifth chapter, the obtained results are summarized and suggestions are presented.