Diyarbakır ilinde mısır üreticilerinin bilgi kaynakları ve pazarlama sorunlarının incelenmesi
An investigation of information sources and marketing problems of maize producers in Diyarbakir
- Tez No: 484571
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KUTLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Türkiye'de mısır ekim alanlarının en fazla olduğu Akdeniz Bölgesini, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu bölgeleri takip etmektedir. Türkiye'de mısır üretiminin %15,8'ini Adana, %11,3'ünü Mardin ve %10,7'sini Şanlıurfa karşılamaktadır. Diyarbakır ili ise Türkiye mısır üretiminin %5,3'ünü karşılayarak 7. sırada yer almaktadır. Araştırma alanı olarak Diyarbakır ilinde en fazla mısır üretiminin yapıldığı Bismil ve Silvan ilçeleri seçilmiştir. 10 köyde 106 üretici ile anket yöntemiyle veriler alınmıştır. Araştırmada üreticilerin sosyo-ekonomik durumları, mısır tarımı ile ilgili üretim tekniği ve ekonomik konulardaki bilgi kaynakları tespit edilmiştir. Ayrıca ilde mısırın pazarlama yapısı ve sorunları ortaya konulmuştur. İşletme genişlik gruplarına göre üreticilerin anket sorularına verdikleri cevaplar ki-kare testi ile analiz edilmiştir. Buna göre üreticilerin mısır tarımı hakkında ilk bilgi kaynakları ile işletme genişlik grupları arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca işletme genişlik grupları ile pazarlama kanalları arasında ilişki olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Maize is cultivated in a large area in Mediterranean region in Turkey, followed by Southeastern Anatolia and Western Anatolia regions. In Turkey, 15.8% of total maize production is in Adana, 11.3% in Mardin, 10.7% in Şanlıurfa. Diyarbakir province is in the 7th place, contributing 5.3% of country's total production. Bismil and Silvan districts of Diyarbakir province were selected as the research area for this study; data were collected with help of a questionnaire from 106 maize producers in 10 villages. Socio-economic status of the producers, production techniques related to maize, and sources of economic information, were investigated in this study. Additionally, marketing structure of maize in the study area and problems are revealed. Data collected from respondents were analyzed using Chi-square test according to the size of landholding. Results show that there was a significant relationship between producers' first agriculture information source and landholding size. Similarly, findings revealed a relationship between landholding size and marketing channels.