Panik bozukluğu hastalarında sitokin düzeylerinin araştırıldığı kontrollü bir çalışma
A controlled study of cytokin levels in panic disorder disease
  1. Tez No: 484607
  2. Yazar: ERDAL ÖZELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET GÜLPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Psikiyatrik bozukluklarda sitokinlerin rolü ile ilgili kanıtlar gün geçtikçe artmasına rağmen, panik bozukluğunda sitokin düzeylerini araştıran çalışmalar ve konuyla ilgili bilgiler oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı panik bozukluğu tanısı olan hastalar ile sağlıklı kontrolleri sitokin düzeyleri açısından karşılaştırmak ve panik bozukluğu hastalarında sitokin düzeyleri ile sosyodemografik ve klinik değişkenler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışmaya İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran hastalardan DSM-5 tanı kriterlerine göre panik bozukluğu tanısı konulmuş ve dahil edilme kriterlerini karşılayan hastalar ve sağlıklı kontroller dahil edilmiştir. Çalışma 2 grupla gerçekleştirilmiştir: İlk grup panik bozukluğu tanısı alan, agorafobinin eşlik ettiği ya da etmediği hastalardan (n=32), ikinci grup ise geçmişte ve şimdi herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı olmayan sağlıklı kontrollerden (n=34) oluşmuştur. Gruplar yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiştir. Katılımcılardan alınan plazma örneklerinde IL-1β, IL-6 ve TNF-α sitokin düzeyleri enzim iniltili immün test yöntemi (ELISA) ile ölçülmüş ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İki grup arasında IL-1β ve TNF-α düzeyleri açısından anlamlı fark saptanmamıştır. IL-6 düzeyleri panik bozukluğu grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır. IL-6 düzeyleri ile cinsiyet, hastalık süresi ve şiddeti gibi sosyodemografik ve klinik değişkenler arasında ilişki saptanmamıştır. Panik bozukluğu grubunda hastalık süresi ile plazma TNF-α düzeyleri arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, benzer çalışmalara öncül olabilir. Sitokin düzeylerini etkileyen faktörlerin büyük ölçüde dışlandığı geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although the evidence for the role of cytokines in psychiatric disorders is increasing day by day, there is limited information on studies that investigate cytokine levels in panic disorder. The aim of this study is to compare healthy control subjects with panic disorder patients in terms of cytokine levels and to investigate the relationship between cytokine levels and sociodemographic and clinical variables in panic disorder patients. Patients diagnosed as panic disoreder according to DSM-5 diagnostic criteria, who applied to Outpatient Clinic of Psychiatry Department of İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital and met the egilibilty criteria and healty subjects were recruited for the study. The study was carried out with 2 groups: The first group consisted of patients who were diagnosed with panic disorder with or without agoraphobia (n = 32), and the second group consisted of healthy controls (n = 34) who had no previous psychiatric diagnosis. Groups were matched for age and gender. IL-1β, IL-6 and TNF-α cytokine levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) in plasma samples from participants and analyzed comperatively. There was no significant difference in IL-1β and TNF-α levels between the two groups. IL-6 levels were significantly higher in the panic disorder group than in the control group. There was no relationship between IL-6 levels and sociodemographic and clinical variables such as sex, duration of illness and severity. In the panic disorder group, there was a significant positive correlation between duration of illness and plasma TNF-α levels. Obtained results can be a precursor to similar studies. There is a need for large-sample studies where the factors affecting cytokine levels are largely excluded.