Kolorektal kanser tanılı hastalarda anjiogenik markırların prognoz üzerine etkisi
The effect of angiogenic markers on prognosis in patient diagnosed colorectal cancer
- Tez No: 484608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALACACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Kolon kanserli hastalarda tedavi öncesi serum VEGF ve Endocan düzeyleri ile prognoz arasında ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya kolorektal kanser tanılı 67 hasta, kronik hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan 16 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların, tedavi öncesi antropometrik ölçümleri ve TANITA cihazıyla biyoelektrik impedans analizleri yapıldı. Hastaların, tedavi öncesi serum Endocan ve VEGF düzeyleri ile prognoz arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Bazal serum VEGF değerleri metastatik hastalarda tümor-free hastalara ve kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı. Endocan düzeylerinde gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Tedavi öncesi yaş, kilo, vücut kitle indeksi ile Endocan ve VEGF düzeyleri arasında ilişki saptanmadı. VEGF düzeyleri ile genel sağkalım arasında negatif korelasyon saptandı; fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç: Bu çalışmada; tedavi öncesi serum Endocan düzeyleri ile kolorektal kanser evresi ve sağkalım arasında ilişki saptanmadı. Serum Endocan düzeyleriyle VEGF düzeyleri arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Bazal serum VEGF düzeylerinin yüksekliğinin kötü prognoz ile ilişkili olduğu görüldü. VEGF düzeylerinin artmasıyla genel sağkalımın azaldığı saptanmasına ragmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu konuda daha fazla hasta sayısı içeren ve daha uzun süreli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the relationship between pre-treatment serum VEGF and Endocan levels and prognosis in patients with colon cancer. Methods: Sixty-seven patients with colorectal cancer and sixteen healthy vulenteers with no chronic disease and no drug use were included in the study. Before treatment, anthtopometric measurements of the patients were obtained and bioelectric impedance analysis were performed with the TANITA divece. Correlation between pre-treatment serum Endocan and VEGF levels with prognosis was evaluated. Finding: Basal serum VEGF levels were found significantly higher in metastatic patients than in tumor-free patients and control group. There was no significant diffirence between groups at Endocan levels. There was no correlation between pre-treatment age, weight, body mass index and Endocan and VEGF levels. There was a negative correlation between VEGF levels and overall survival, but this difference was not significant. Conclusion: In this study, there was no relationship between pre-treatment serum Endocan levels and colorectal cancer stage and survival. There was no correlation between serum Endocan levels and VEGF levels. It had been shown that the elevation of baseline serum VEGF levels was associated with poor prognosis. Although it had beed found that decrease of overall survival rate due to increase in serum VEGF levels, it was not statistically significant. In future, we need larger patient populations and longer studies for this issue.