Makromasti hastalarında süperomedial pedikül ve süperomedial + modifiye inferior pedikül (wrench flep) meme küçültme tekniklerinin karşılaştırılması
Comparisons of superomedial pedicle and superomedial + modified inferior pedicle (wrench flap) breast reduction techniques in patients with macromastia
- Tez No: 484606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DURĞUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Meme küçültme operasyonu günümüzde sıklıkla uygulanmaktadır. Bu operasyon sonrası uzun dönemde estetik olarak hasta memnuniyetinin azalmasına neden olan projeksiyon kaybı ve bottom-out deformitesinin engellenmesi için günümüzde hala çeşitli teknikler geliştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, kliniğimizde makromasti hastalarına uygulanan meme küçültme operasyonu sonrası uzun dönemde ortaya çıkan projeksiyon kaybını ve bottom-out deformitesini önleyebilmek için geliştirdiğimiz süperomedial pedikül + inferior pedikül modifikasyonu (Wrench flep) tekniğinin uzun dönem sonuçlarını değerlendirmek ve klasik süperomedial pedikül meme küçültme tekniğiyle karşılaştırmaktır. Prospektif olarak 2016 - 2017 Nisan ayı tarihleri arasında tasarlanan çalışmaya, bu 1 yıllık süre içinde opere edilen 30 hasta dahil edildi. Çalışmada 15 hasta çalışma grubu (süperomedial pedikül + inferior pedikül (Wrench flep) modifikasyonu), 15 hasta ise kontrol grubu (süperomedial pedikül) olarak opere edildi ve post operatif 1-3-6. aylarda değerlendirildi. Hastaların operasyon sonrası nipple-inframamarian fold mesafesi ve meme projeksiyonu ölçümleri Hall-Findlay mezure yöntemine uygun olarak gerçekleştirildi. Veriler IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) istatistik paket programında değerlendirildi. Operasyon sonrası ölçümlerde çalışma grubunda 1. ayda sağ meme projeksiyonu ortalama 5.3±0.2cm, sol meme 5.3±0.2cm idi. 6. ayda ise sağ meme projeksiyonu ortalama 5.2±0.2cm. sol meme ise 5.1±0.2cm idi. Kontrol grubunda yapılan ölçümlerde ise sağ meme projeksiyonu 1. ayda ortalama 5.1±0.2cm iken 6. ayda 4.0±0.2cm sol meme ise 1. ayda ortalama 5.1±0.2cm, iken 6. ayda ortalama 3.9±0.2cm idi. 6. ay ölçümlerinde Nipple-inframamarian fold mesafesi çalışma grubunda sağ memede ortalama 1.67±0.3cm, sol memede 1.53±0.3cm artmıştı. Kontrol grubunda ise sağ memede 1.50±0.3cm, sol memede 1.50±0.2cm artış görüldü.. Bu çalışmaya göre uyguladığımız tekniğin, uzun dönemde meme projeksiyonunun korunması açısından süperomedial meme küçültme tekniğine göre üstün olduğunu ve estetik açıdan güvenilir bir teknik olarak diğer meme küçültme tekniklerine iyi bir alternatif olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Breast reduction operation is frequently performed nowadays. Today, various techniques are still being developed in order to prevent loss of projection and bottom-out deformity, which cause a decrease in patient satisfaction aesthetically in the long term after this operation. The aim of this study is to evaluate the long-term outcome of the superomedial pedicle + inferior pedicle modification (Wrench flap) technique we developed to prevent long-term loss of projection and bottom-out deformity after breast reduction surgery applied to macromastia patients in our clinic and compare it with the conventional superomedial pedicle breast reduction technique. To this end, 30 patients were included prospectively in the study, which was planned to be performed between April 2016 and 2017, within the 1 year period. In the study, 15 patient study groups (superomedial pedicle + inferior pedicle (Wrench flap) modification) and 15 patients were operated as control group (superomedial pedicle) and it was evaluated in postoperative 1-3-6. months. Postoperative nipple-inframamarian fold distance and breast projection measurements were performed according to the Hall-Findlay mesure method. The data was evaluated in the statistical package program IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Corp., Armonk, New York, USA). At postoperative 1st month, the mean right breast projection was 5.3 ± 0.2cm and the left breast was 5.3 ± 0.2cm in the study group. In the 6th month, the mean right breast projection was 5.2 ± 0.2 and the left breast was 5.1 ± 0.2cm. In the control group, mean right breast projection was 5.1 ± 0.2 at 1st month, 4.0 ± 0.2 cm at 6th month and 5.1 ± 0.2 cm at 1st month and 3.9 ± 0.2 cm at 6th month. At the 6th month measurements, mean nipple-inframamarian fold distance study group increased 1.67 ± 0.3cm in the right breast and 1.53 ± 0.3cm in the left breast. In the control group, an increase of 1.50 ± 0.3 cm was observed in the right breast and 1.50 ± 0.2 cm in the left breast. We think that the technique we applied according to this study is superior to the superomedial breast reduction technique in terms of preserving the breast projection in the long term and as a reliable technique in esthetics it may be a good alternative to other breast reduction techniques.