Kırılgan olan ve olmayan 65 yaş ve üzeri yaşlılarda uyku kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of sleep quality in aged over 65 years patients with and without frailty
- Tez No: 484623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEREN PAMUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
The Evaluation of Sleep Quality in Aged Over 65 Years Patients With and Without Frailty İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Narlıdere 4 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 65 yaş üzeri kırılganlığı olan ve olmayan yaşlılarda uyku kalitesini değerlendirmeyi amaçladık. Katılımcılara araştırmacılar tarafından geliştiren sosyo-demografik verilere yönelik 27 soruluk anket, yaşlılarda kırılganlığı ölçmek için kullanılan Edmonton kırılganlık ölçeği ve uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulandı. Edmonton Kırılganlık Ölçeğinin içeriği 9 bileşenin yer aldığı 11 madde sorulardan oluşmaktadır. Toplam skor 17 puan üzerinden hesaplandı. 0-4 puan kırılgan değil, 5-6 kırılganlığa yatkın, 7 ve üzeri ise kırılgan olarak değerlendirildi. Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) son bir ay süresindeki uyku kalitesini değerlendirmek amacıyla toplam 19 sorudan ve 7 bileşenden oluşmaktadır. Toplam puan 0-21 arasında bir değere sahiptir. PUKİ puanının ≤5 olması“iyi uyku kalitesi”ni, >5 olması ise“kötü uyku Kalitesi”ni göstermektedir. Çalışmamıza 252 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların ortanca yaş değeri 71 (min= 65, max=89) olup, %48'i (n=121) erkek idi. %17.1'i (n=43) kırılgan, %20.2'si (n=51) kırılganlığa yatkın, %62.7' si (n=258) de kırılgan olmayan olarak tespit edildi. Yaş arttıkça kırılganlığın arttığı görüldü (Spearman's Rho=0,203; p0,05) Uyku kalitesi incelendiğinde erkeklerin % 51,2 sinde (n=62), kadınların %67,9' unda (n=89) uyku kalitesi kötü idi.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Sleep Quality in Aged Over 65 Years Patients With and Without Frailty We aimed to evaluate the quality of sleep in the elderly people over 65 of age with and without fragility at İzmir Katip Çelebi University Narlıdere Number 4 Educational Family Health Center A questionnaire with 27 items for socio-demographic data developed by researchers, the Edmonton fragility scale used to measure fragility in the elderly, and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) used to assess sleep quality were surveyed to participants. The content of the Edmonton Fragility Scale consists of 11 questions from 9 items. The total score was calculated over 17 points. 0-4 points were not fragile, 5-6 were susceptible to fragility, 7 and above were rated fragile. The Pittsburg Sleep Quality Index (PUKI) consists of a total of 19 questions and 7 components to assess sleep quality over the past month. The total score has a value between 0-21. A score of PUKI ≤5 indicates“good sleep quality”and a score of> 5 indicates“poor sleep quality”Our study included 252 participants. The median age of participants was 71 (min = 65, max = 89) and 48% (n = 121) were male. 17.1% (n = 43) were found to be fragile, 20.2% (n = 51) were susceptible to fragile and 62.7% (n = 258) were not fragile. As age increased, the fragility increased (Spearman's Rho = 0,203; p 0.05) When sleep quality was examined, sleep quality was poor in 51.2% (n = 62) of males and 67.9% (n = 89) of females.