Birinci basamakta geriatrik populasyonda malnütrisyonun kırılganlık üzerine etkisi
The effect of malnutrition on fraility in the geriatric population in primary care
- Tez No: 905690
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, DR. KORAY KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışma, geriatrik populasyonda malnütrisyonun kırılganlık üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, İstanbul İl Merkezinde Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesine bağlı Şişli Merkez Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı , 65 yaş ve üzeri, Demans-Alzheimer tanısı olmayan, Yatağa bağımlı olmayan veya SVO nedeniyle immobil olmayan, son 6 aydır aktif tedavi (KT, RT) almayan malignitesi olmayan, iletişim kurulabilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 240 yaşlı ile yürütülmüştür. Katılımcılara sosyodemografik özelliklerini, kronik hastalıklarını, boy, kilolarını, son 1 yılda düşme, tütün kullanımını, egzersiz durumunu sorgulayan araştırmacı tarafından oluşturulan bir anket formu uygulanmış. Yaşlı bireylerde kırılganlığı saptamak için Frail Kırılganlık Skalası, malnütrisyon durumunu saptamak için MNA SF ölçekleri kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. p˂0,05 anlamlı olarak kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya toplam 240 hasta dahil edildi. Hastaların %53,8'i kadın, %45,3'ü erkekti. %94,6'sının kronik hastalığı vardı. Eşlik eden komorbid sorunlar incelendiğinde, HT (%76,3), KVH (%49,6), DM (%40,4) hastalıklarının eşlik eden en sık hastalıklar olduğu görüldü. %94,2'sinin devamlı kullandığı ilaçlar olduğu görüldü. %17,5'inde polifarmasi söz konusuydu. %65'i egzersiz yapmazken, %13,8'i haftada en az 5 gün yarım saatten fazla egzersiz yapıyordu. %15,4'ü sigara kullanıyordu. %17,5'inde son 1 yılda düşme öyküsü vardı. %37,5'inde uyku problemi, %24,2'sinde inkontinans, %17,5'inde işitme problemi ve %9,2'sinde görme sorunu vardı. MNA SF'e göre beslenme durum dağılımları değerlendirildiğinde; malnütrisyonu olan hasta grubu %5 (erkeklerin %6,2'si kadınların %3,6'sı), malnütrisyon riski olan hasta grubu %25,8(erkeklerin %18,9'u kadınların %31,8'i) bulunmuştur. Frail Skoru değerlendirildiğinde hastaların %13,3'ünün kırılgan (erkeklerin %10,8'i, kadınların %15,5'i) olduğu, %39,6'sını pre-frail (erkeklerin %33,3'ü, kadınların %45'i) olduğu görüldü. Malnütrisyonu olanların %75'inin kırılgan, %25'inde kırılganlık riski olduğu görülmüştür. Malnütrisyon riski olanların %25,8'inde kırılganlık olduğu, %54,8'inde kırılganlık riski olduğu görülmüştür. Kırılgan olanların %28,1'inde malnütrisyon olduğu, %50'sinde malnütrisyon olduğu görüldü. Kırılganlık riski olanların %3,2'sinde malnütrisyon olduğu, %35,8'inde malnütrisyon riski olduğu görülmüştür. Frail kırılganlık ölçek puanları ile MNA SF ölçek puanları arasındaki ilişki incelendiğinde, kırılganlık ile malnütrisyon ölçek puanları arasında önemli bir ilişki bulunmuştur. (p< 0,05). VKİ ≥30 olduğu obez kişilerde Frail kırılganlık ölçek puanları ile MNA SF puanları arasındaki ilişki incelendiğinde, kırılganlık ile malnütrisyon ölçek puanları arasında ilişki bulunmamıştır. SONUÇ: Bu çalışmada kırılganlık ile malnütrisyon arasında önemli ilişki tespit edilmiş, yaşlılarda kırılganlığın gelişmesinde malnütrisyonun etkisi de dikkate alınmalı ve değerlendirilmelidir. ANAHTAR KELİMLELER: Yaşlı, Frajilite, Malnütrisyon, Frail Skalası, MNA SF
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTİVE: This study was conducted to examine the effect of malnutrition on frailty in the geriatric population. MATERİALS AND METHODS: Our study was conducted in Istanbul City Center by Prof. Dr. Registered in Şişli Central Education Family Health Center affiliated with Prof.Dr.Cemil Taşçıoğlu City Hospital, aged 65 and over, not diagnosed with Dementia-Alzheimer, not bedridden or immobile due to CVO, not receiving active treatment (CT, RT) for the last 6 months, not having a malignancy, able to be contacted and willing to participate in the study. It was conducted with 240 elderly people who agreed. A survey form created by the researcher was applied to the participants, asking about their sociodemographic characteristics, chronic diseases, height, weight, falls in the last year, tobacco use, and exercise status. Frail Frailty Scale was used to detect frailty in elderly individuals, and MNA SF scales were used to detect malnutrition status. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. p˂0.05 was considered significant. RESULTS: A total of 240 patients were included in the study. 53.8% of the patients were female and 45.3% were male. 94.6% had a chronic disease. When accompanying comorbid problems were examined, it was seen that HT (76.3%), CVD (49.6%) and DM (40.4%) were the most common accompanying diseases. It was observed that 94.2% of them used medications regularly. Polypharmacy was the case in 17.5%. While 65% did not exercise, 13.8% exercised for more than half an hour at least 5 days a week. 15.4% were smokers. 17.5% had a history of falling in the last year. 37.5% had sleep problems, 24.2% had incontinence, 17.5% had hearing problems and 9.2% had vision problems. When nutritional status distributions are evaluated according to MNA SF; The patient group with malnutrition was found to be 5% (6.2% of men and 3.6% of women), and the patient group at risk of malnutrition was 25.8% (18.9% of men and 31.8% of women). When the Frail Score was evaluated, 13.3% of the patients were found to be frail (10.8% of men, 15.5% of women) and 39.6% were pre-frail (33.3% of men, 15.5% of women). 45) was seen to be the case. It has been observed that 75% of those with malnutrition are frail and 25% are at risk of frailty. It was observed that 25.8% of those at risk of malnutrition were frail, and 54.8% were at risk of frailty. It was observed that 28.1% of the frail patients had malnutrition and 50% had malnutrition. It was observed that 3.2% of those at risk of frailty had malnutrition and 35.8% had malnutrition risk. When the relationship between Frail frailty scale scores and MNA SF scale scores was examined, a significant relationship was found between frailty and malnutrition scale scores.(p< 0.05) When the relationship between Frail frailty scale scores and MNA SF scores in obese people with BMI ≥30 was examined, no relationship was found between frailty and malnutrition scale scores. CONCLUSİON: In this study, a significant relationship between frailty and malnutrition was determined, and the effect of malnutrition on the development of frailty in the elderly should also be taken into account and evaluated. KEY WORDS: Old, Frailty, Malnutrition, Frail Scale, MNA SF