Level1 hipovolemik şoklu hasta yönetiminde yeni bir yaklaşım inferior vena cava/abdominal aort oranının ultrason ile ölçümü
The measurement with ultrasound of a new approach for inferior vena cava/abdominal aorta under level 1 hypovolemic shocked patient
  1. Tez No: 484628
  2. Yazar: SERKAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda level1 hipovolemik şoklu hasta yönetiminde yeni bir yaklaşım olan inferior vena cava/abdominal aort oranının ultrason ile ölçümünün sonuçları değerlendirilmiştir. Bu amaçla Kızılay Kan Merkezi'ne gönüllü olarak kan vermeye gelen kişiler arasından 18-55 yaş arasında, 45 kilogram ağırlığının üstünde,herhangi bir hastalık öyküsü,herhangi bir tedavi öyküsü ve herhangi bir mental hastalığı olmayan kişiler arasından prospektif olarak incelenmişlerdir. Başvuran bağışçılarda bağış öncesi ultrason ölçümleri, bağış sonrası ultrason ölçümleri ve sıvı resüstasyonu sonrası ultrason ölçümleri yapılmış ve bu ölçümler karşılaştırılmıştır. Bulgulara bakıldığında 29 erkek(%74.4) 10 kadın(%25.6) toplamda 39 kişi ile bu çalışma yapılmıştır. Ortalama yaş dağılımı erkekler için 30,93±6,73 iken kadınlarda yaş dağılımı 30,2±7,86 olarak değerlendirilmiştir. Bağışçıların kan bağışı öncesi ortalama vena cava inferior(VCI) çap ölçümleri 17,32±0,39 mm iken bağış sonrası ortalama ölçümleri ise16,15±0,51 mm (p0.05) olarak değerlendirilmiştir ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark kan kaybı sonrası sıvı resüstasyonu ile AA çapında bulunamamıştır. VCI/AA çap indeksi, ortalama VCI çapının ortalama AA çapına matematiksel olarak bölünmesi ile elde edilmiştir. Bağış öncesi VCI/AA çap indeks ortalaması 1,22±0,04 mm iken bağış sonrası indeks oranı 1,14±0,04 mm olarak ölçülmüştür. Donörlere verilen 500 cc serum fizyolojik sonrası VCI/AA çap indeksi ise 1,21±0,03 mm olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we evaluated the results of ultrasound measurement of inferior vena cava / abdominal aortic ratio for a new approach in level 1 hypovolemic shock patient management. For that purpose, among people who came to Kızılay Blood Transfusion Center voluntarily between the ages of 18-55, more than 45 kg weighted, have no story of illnesses, treatment or mental illness had been examined prospectively. For the donator applicants, ultrasonic measurements before the donation, ultrasonic measurements after the donation and ultasonic measurements after the fluid resuscitation had been done and these measurements had been compared. According to the results, the study had been done with 29 men (%74,4) 10 women (%25.6) total 39 people. It had been evaluated that mean age distribution for men were 30,93±6,73, while average age distribution for women were 30,2±7,86. It had also evaluated that the diameter measurements of the donators' vena cava inferior (VCI) before the blood transfusion was 17,32±0,39 mm, while it was 16,15±0,51 mm (p0.05) and statistically there was no difference between the fluid resuscitation and AA after the loss of blood. The VCI/AA diameter index had been obtained by the division of the mean VCI diameter with the AA diameter mathematically. It was measured that the mean VCI/AA diameter index was 1,22±0,04 mm before the donation while it was 1,14±0,04 mm after the donation. It was measured that the diameter index given to the donors after the 500 cc normal saline was also 1,21±0,03 mm As a result, in that study with the mathematical calculation among the Level 1 hypovolemic shocked patients VCI/AA threshold value was measured as 1,14 mm. The rates under this measure might be the symptom of early hypovolemic shock according to our study.