Tip 2 diabetes mellitus hastalarında glisemik kontrol
Glisemic control in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 484632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine 2016 yılında başvuran Tip 2 DM tanılı hastaların glisemik kontrol durumlarının değerlendirilmesi ve tedavi şekli ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Kesitsel Retrospektif tipte düzenlenen bu çalışmaya 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran Tip 2 Diabetes Mellitus tanılı hastaların tamamıalındı, örneklem yapılmadı. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden dosya kayıtları taranarak hastaların yaşı, cinsiyeti, 01/01/2016 ile 31/12/2016 tarihleri arasında bakılmış olan HbA1c düzeyleri, kullandıkları tedaviler (insülin – oral antidiyabetik) ve komorbid hastalıkları değerlendirildi. Hastaların yaşa, cinsiyete, uygulanan tedaviye, komorbid hastalık durumlarına göre glisemik kontrol durumları değerlendirildi. Buçalışmada olguların HbA1c düzeylerine göre glisemik kontrol durumları değerlendirildiğinde, %59,3'ünde iyi, %40,7'inde kötübulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between glycemic control status and treatment type of patients with Type 2 DM who referred to İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics in 2016. This study was performed in a cross-sectional retrospective way, and covered all Type 2 Diabetes Mellitus patients referring to İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine Clinics between 01.01.2016 and 31.12.2016. Sampling was not used.By scanning through the files of the hospital information management system, the age, sex, HbA1c levels between 01/01/2016 and 31/12/2016, treatment types (insulin - oral antidiabetics) and comorbid diseases of the patients were evaluated. Glycemic control status was assessed according to the age, sex, medical treatment and comorbid diseases of the patients. In the present study, when glysemic control status was examined it was found out that 59,3% was good and 40,7% was poor.