Medikal ve cerrahi yoğun bakım hastalarında strong iyon gap (SIG)'in prognostik önemi
Prognostic importance of strong ion gap (SIG) in medical and surgical intensive care diseases
  1. Tez No: 484631
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ALTUN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLÇİN ARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç:Medikal ve Cerrahi yoğun bakım hastalarında kan gazı değerlendirilmesinde, Stewart yaklaşımı kullanılarak, Henderson-Hasselbalch, Anyon Gap, Baz Açığı yaklaşımı ile açıklanamayan birtakım asit-baz bozukluklarının aydınlanmasını sağlamayı ve klinisyenlerde farkındalık yaratmayı amaçladık. Metod: Çalışmaya: Mayıs 2016 ile Mayıs 2017 yılları arasında, Yoğun Bakım ünitemizde yatmış olan, 220 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda, YBÜ'ye kabul edilen hastaların prognoz tayininde: İlk 24 saat içinde ölçülen AKG ve ilk alınan Na+, K+, Ca++, Mg++, PO4-, CI-, Albumin, Laktat, Hemoglobin, Hematokrit, Lokösit, BUN, Kreatinin değerlerinin ölçülmesi bizim açımızdan yol gösterici olmuştur. Bulgular: Olguların ortalama yaşları 63.56 ± 18.08'dır. APACHE II skorunun medikal grubu hastalarda ortalaması 21,99, cerrahi grubunda 19,63'tür. Ölen olguların APACHE II ortalaması 28,3 iken, taburcu olguların ortalaması 13,57 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
We aim to illuminate the unexplained acide-base impairment in medical and surgical patients in intensive care unit with the approach of Henderson-Hasselbalch, Anion Gap, Base excess and create awareness in physicians. Method: Between May 2016 and May 2017, 220 patients who were hospitalized in our Intensive Care Unit were included. In our study, for the prognosis determination of patients who are admitted to ICU; measurement of blood gases in the first 24 hours and initial Na+ , K + , Ca ++ , Mg + , PO4-,Cl, Albumin, Lactate, Hemoglobin, Hematocrit WBC, BUN, Creatinine has been our guide. Results: The mean score of the APACHE II score in the medical group was 21.99, while in the surgical group it was 19,63. The APACHE II average of the deaths in the study group was 28,3, while the average of the discharge cases was 13,57. We found a significant difference between the age, APACHE II, SIDa and SIDe values of surgical group and age, APACHE II, SIDa and SIDe values of medical group. Significant differences were also found among those who were discharged from surgery or died and medical exitus and discharge. Besides that in our study we found significant difference for SIG value between exitus and discharged patients.